NaslovnicaVijestiBiHZbog vrućina povećan broj hitnih intervencija: Kod pacijenata se bilježe i simptomi toplinske iscrpljenosti

Zbog vrućina povećan broj hitnih intervencija: Kod pacijenata se bilježe i simptomi toplinske iscrpljenosti

Posljednjih dana, uslijed visokih temperatura, bilježi se povećan broj intervencija i pregleda pacijenata koji se javljaju zbog tegoba povezanih s vrućinom, upozorili su ljekari.

Doktor Mateo Miloš iz Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Mostar kazao je za Fenu kako se, iako se ne radi isključivo o hitnim stanjima, visoke temperature značajno odražavaju na zdravstveno stanje građana, osobito hroničnih bolesnika i starijih osoba.

“Građani se najčešće javljaju zbog opće slabosti, malaksalosti, vrtoglavice, dehidracije, glavobolje, pada krvnog tlaka, nesvjestica te pogoršanja postojećih srčanih i plućnih bolesti. Kod pojedinih pacijenata bilježe se i simptomi toplinske iscrpljenosti”, kazao je Miloš.

Dodao je kako su tokom toplinskog vala najugroženije starije osobe, mala djeca, trudnice, hronični srčani i plućni bolesnici, kao i osobe koje rade ili borave na otvorenom tokom najtoplijeg dijela dana.

Doktor Mateo Miloš iz Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Mostar kazao je za Fenu kako se, iako se ne radi isključivo o hitnim stanjima, visoke temperature značajno odražavaju na zdravstveno stanje građana, osobito hroničnih bolesnika i starijih osoba.

“Građani se najčešće javljaju zbog opće slabosti, malaksalosti, vrtoglavice, dehidracije, glavobolje, pada krvnog tlaka, nesvjestica te pogoršanja postojećih srčanih i plućnih bolesti. Kod pojedinih pacijenata bilježe se i simptomi toplinske iscrpljenosti”, kazao je Miloš.

Dodao je kako su tokom toplinskog vala najugroženije starije osobe, mala djeca, trudnice, hronični srčani i plućni bolesnici, kao i osobe koje rade ili borave na otvorenom tokom najtoplijeg dijela dana.

(24sata.info)

IZ ISTE KATEGORIJE

najnovije