Danas je na Gradskom stadionu Koševo u Sarajevu odigran jedan od derbija 19. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine između Sarajeva i Širokog Brijega.

Više razloga za slavlje na kraju utakmice imali su gosti koji su slavili ubjedljivu pobjedu rezultatom 3:1.

Utakmica od velikog rezultatskog značaja za obje ekipe počela je relativno mirno i oprezno s obje strane.

Tek u 12. minuti bilježimo prvu ozbiljniju priliku. Ćavar je šutirao sa preko 20 metara ali lopta odlazi daleko od gola Sarajeva. U 18. minuti odličnu priliku za Sarajevo je imao Peneranda koji je šutirao iskosa sa deset metara, ali njegov šut je bio poprilično loš i odlazi pored gola.

Peneranda je i u 22. minuti imao odličnu priliku. Dobro se namjestio i šutirao sa 20 metara, ali lopta odlazi malo pored stative. Tri minute poslije i Ćavar pokušava šutem sa distance, ali siguran je bio golman domaćih.

U 27. minuti Sarajevo je došlo u dobru priliku nakon što je dosuđen slobodan udarac na 20 metara od gola Širokog Brijega, ali Hasić je šutirao u živi zid.

Dvije minute poslije gosti su imali najbolju priliku u dosadašnjem dijelu utakmice. Nakon jednog kontranapada Ćavar i Lukić izlaze praktički sami pred gol Sarajeva, Ćavar pokušava dodati do Lukića, ali se Beganović na vrijeme vratio i otklonio opasnost. U 31. minuti Ćavar ponovo šutira sa distance ali golman domaćih uz malo veće napore uspijeva odbraniti njegov šut.

Igrači Sarajeva su u finišu prvog poluvremena imali daleko veću inicijativu na terenu. Redale su se redom prilike Ziljkića, Đuričkovića i Hasića, ali ni jedan od njih nije uspio pogoditi gol gostiju.

Ni u dvije minute nadoknade vremena nismo vidjeli ozbiljnije prilike ni na jednoj strani, pa se na odmor otišlo bez pogodaka.

A onda, početkom drugog poluvremena, “blitzkrieg” Širokog Brijega. Najprije u 46. minuti Lukić, nakon katastrofalne reakcije Beganovića, sa 20-ak metara pogađa same rašlje gola Sarajeva za 0:1. A zatim u 53. minuti nakon jednog kontranapada Kuprešak izlazi sam pred golmana Sarajeva i rutinski ga matira za 0:2.

Bio je to ogroman šok za igrače, ali i navijače Sarajeva. To se itekako moglo primjetiti na igri koja je dugo izgledala nepovezano i bezidejno.

A gosti su se još jednom našli u dobroj prilici. U 64. minuti nakon jednog prekida lopta umalo dolazi do Lukića, ali golman Sarajeva uspijeva intervenisati ispred njega.

Jalove pokušaje Sarajeva, koji su se sveli na ubačaje u šesnaesterac i traženja “gužve” u kojoj bi neko “ugurao” loptu u mrežu, uglavnom je kupio golman gostiju.

U 75. minuti nova odlična prilika za goste. Chinedu je sjajno uposlio Mamića kojem golman Sarajeva skida “zicer”. Dvije minute poslije Chinedu se našao u dobroj prilici, sam pred golom gostiju, ali je pomoćni sudija signalizovao ofsajd, što je dovelo do žestokih protesta gostiju koji su smatrali da ofsajda nije bilo.

Odmah nakon te situacije gosti riješavaju pitanje pobjednika. Nakon odlične akcije, Capan ubacuje sa lijeve strane a Mišić pogađa 0:3 i veliko slavlje gostiju, te još veće razočaranje domaćih, čiji su navijači već tada počeli napuštati tribine Koševa.

Igrači Širokog Brijega su očigledno željeli više, čak i nakon ubjedljivih 0:3. U 85. minuti Capan se našao u odličnoj prilici, ali golman domaćihjoš jednom skida “zicer”.

I u 88. minuti konačn da vidimo nešto i od Sarajeva u drugom poluvremenu. Mustafić je prelijepim šutem sa 25 metara matirao nemoćnog golmana gostiju, čime je koliko-toliko spašena čast “Bordo ekipe” danas. Bio je to ujedno i prvi šut u okvir gola fudbalera Sarajeva na današnjoj utakmici.

U nadoknadi vremena, koja je trajala pet minuta, nismo vidjeli ništa izuzev jednog izuzetno grubog prekršaja Hasića koji je dobio žuti karton. Uz njega, žuti karton je još jedino dobio i Dino Skender, šef stručnog štaba Širokog Brijega, zbog prigovora sudiji.

Sarajevo će u narednom kolu gostovati Zvijezdi 09, dok će Široki Brijeg ugostiti Željezničar.

19. kolo Wwin lige Bosne i Hercegovine:

Sarajevo 1:3 Široki Brijeg (Mustafić 88’ – Lukić 46’, Kuprešak 53’, Mišić 78’)

Stadion: Gradski stadion Koševo (Sarajevo). Sudija: Sabrija Topalović. Žuti karton: Hasić (Sarajevo), Dino Skender (Široki Brijeg).

SARAJEVO: Iliev, Buljubašić (Mustafić), Oliveira, Penaranda, Hasić, Julardžija (Čataković), Beganović, Kapetanović, Aničić, Đuričković, Ziljkić (Matanović).

ŠIROKI BRIJEG: Bender, Pranjić, Prusina, Mašić, Bagarić (Mišić), Marin, Lukić (Chinedu), Mamić (Buljan), Matić, Ćavar, Kuprešak (Capan).