Kako su krhki pregovori SAD-a s Iranom započeli prošlog vikenda u Švicarskoj, predsjednik Trump je bacio neočekivanu “bombu”, prijetnju na društvenim mrežama da će napasti Iran ako ne prestane finansirati svoju savezničku libansku miliciju Hezbollah, piše WSJ.
Mohammad Bagher Ghalibaf, glavni iranski pregovarač, nije bio upoznat s tim jer je ostavio telefon izvan pregovaračke sobe. Kada ga je savjetnik obavijestio o predsjednikovoj izjavi, okrenuo se da ukori svog američkog sagovornika JD Vancea, rekli su ljudi upoznati sa situacijom, prenosi Klix.
Ghalibaf je mirno rekao potpredsjedniku da su prijetnje kršenje prvog pasusa memoranduma o razumijevanju koji je Trump potpisao samo nekoliko dana ranije, a kojim su se SAD i Iran obavezali da neće napadati niti prijetiti jedni drugima. Zatim je njegova delegacija prekinula direktne pregovore.
“Rekao sam Vanceu: ‘Danas je vaš predsjednik uputio prijetnje. Shvatite da mi nikada ne pregovaramo pod prijetnjama ili pritiskom’. Američka strana je preko posrednika tražila novi sastanak, ali smo odbili”, rekao je u intervjuu za iransku državnu televiziju u utorak.
Ljudi upoznati sa situacijom dali su sličan opis sukoba.
Unutar prostorije, Vance je Irancima rekao da je Trump mislio da bi SAD reagovale ako Teheran prekrši dogovor, rekao je američki zvaničnik upoznat s pregovorima. Vance je tražio pauzu u pregovorima kako bi Iranci imali vremena da razmotre prijedloge, a ne zbog Trumpove objave na mrežama, rekao je taj zvaničnik. Kasnije je branio Trumpa, rekavši da je reagovao na iranske “provokacije” kako bi “ispravio činjenice”, bez dodatnih pojašnjenja.
To nije bio prvi put da su Trumpove objave na društvenim mrežama postale disruptivni faktor u pregovorima. Posrednici su više puta upozoravali SAD tokom dugih pregovora da takve objave ugrožavaju napore da se postigne dogovor. Pokušavali su uvjeriti Iran da ignoriše ono što Trump javno govori i da se fokusira na ono što njegovi pregovarači govore privatno.
Ovaj proces naglašava novu realnost koju je Trump stvorio za diplomatiju svojim neobuzdanim, izrazito javnim stilom i oslanjanjem na netradicionalne izaslanike umjesto iskusnih diplomata.
Cijela razmjena ima mnogo teatralnosti. Nakon što je u aprilu uputio psovkama ispunjeno upozorenje Iranu da otvori Hormuški moreuz, dodajući “Hvaljen Allah”, Trump je rekao savjetniku da želi izgledati što nestabilnije kako bi pritisnuo Iran da dođe za pregovarački sto. Kasnije je zaprijetio da će uništiti iranski izvozni terminal na ostrvu Kharg, elektrane i njihovu civilizaciju.
Nakon što je Iran rekao da prekida vikend pregovore, Ghalibaf i njegova delegacija su prošetali od luksuznog mjesta pregovora do malog hotela u kojem su bili smješteni. Pregovori su nastavljeni indirektno preko pakistanskih i katarskih posrednika, rekli su upućeni.
Ipak, iranski diplomati kažu da ih predsjednikov neobičan stil navodi da čitaju njegovu knjigu “The Art of the Deal”, iz 1987. godine, u kojoj Trump opisuje svoje pregovaračke taktike kao nekretninski magnat. Bestseler savjetuje korištenje ekstremnih, nepredvidivih zahtjeva kako bi se izazvala nesigurnost i iznudili ustupci protivnika.
Iranski pregovarači su posrednicima rekli da su angažovali tim psihologa kako bi razumjeli predsjednikov način razmišljanja, rekli su neki posrednici. Iranski diplomati rade s tim stručnjacima kako bi pokušali predvidjeti Trumpove javne reakcije na njihove prijedloge.
Osoba upoznata s iranskom diplomatijom u Švicarskoj rekla je da njihov pregovarački tim tamo ne uključuje psihologe i da zemlja ne želi ulaziti u psihološke spekulacije o Trumpovim motivima ili odlukama.
Politički analitičari i posrednici kažu da Trumpove glasne prijetnje zasad nisu donijele dodatne ustupke iranske strane.
“Trump primjenjuje lekcije iz ‘The Art of the Deal’, koristeći ekstremne prijetnje da testira odlučnost druge strane. Ali Iranci su svjesni njegovih taktika. To neće promijeniti dinamiku”, rekao je Mohamed Amersi, iranski ekspert i član Globalnog savjetodavnog vijeća Wilson Centra, think-tanka iz Washingtona.
Nakon što su nastavili pregovore preko posrednika, Teheran je uspješno blokirao pokušaje SAD-a da se u završno saopćenje uključi Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), koja nadgleda iranski nuklearni program, i dogovoreno je da SAD dozvoli iransku prodaju nafte u dolarima, rekli su upućeni. Druga osoba iz američke strane rekla je da Iran nije blokirao taj pokušaj i da je uloga IAEA ionako trebala biti razmatrana odvojeno.
Ipak, iranski zvaničnici i posrednici kažu da su Trumpove objave na društvenim mrežama otežale umjerenim snagama u Teheranu da uvjere tvrdolinijaše da se SAD-u može vjerovati.
Početkom aprila, Trump je prijetio bombardovanjem iranskih elektrana, a kasnije i uništenjem zemlje.
U to vrijeme, SAD je tražio 45-dnevni prekid vatre, period koji je Iran strahovao da bi Washington i Izrael mogli iskoristiti za jačanje svojih snaga. Iran je odlučio ignorisati Trumpovu prijetnju, videći je kao pregovaračku taktiku i dobio ono što je želio, 15-dnevno primirje, rekli su iranski zvaničnici i posrednici. Osoba iz SAD-a upoznata sa slučajem rekla je da je Trump bio ozbiljan i da je njegova objava dovela do komunikacije s Iranom.
Deset dana kasnije, druga Trumpova objava dodatno je produbila razdor između iranskih umjerenih i tvrdolinijaša. Minutu nakon što je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio da je Hormuški moreuz potpuno otvoren nakon primirja u Libanu, Trump je na društvenim mrežama poručio da američka blokada i dalje ostaje na snazi.
Iranske sigurnosne snage, koje su se protivile bilo kakvim ustupcima SAD-u, iskoristile su tu objavu predsjednika, kasnije tvrdeći da je moreuz i dalje zatvoren.
(24sata.info)

