NaslovnicaVijestiSvijet"Nama Kanada ne treba!": Trump objavio ekonomski rat susjedima i zaprijetio potpunim blokadama

“Nama Kanada ne treba!”: Trump objavio ekonomski rat susjedima i zaprijetio potpunim blokadama

Američki predsjednik Donald Trump dodatno je zaoštrio trgovinski sukob s Kanadom, najavivši nova drastična povećanja carina od 1. januara 2027. godine koja će direktno pogoditi automobilsku industriju i čelik.

Ova najava dolazi u trenutku kada odnosi između dvije susjedne zemlje dostižu najnižu tačku u posljednjih nekoliko decenija.

U svojoj najnovijoj objavi na društvenoj mreži Truth Social, Trump je optužio Kanadu za višegodišnje “iskorištavanje” Sjedinjenih Američkih Država, ističući da visoke kanadske tarife nanose ogromnu štetu američkim poljoprivrednicima i stvaraju trgovinski deficit od 60 milijardi dolara.

Trump je poručio da trenutna situacija više nije održiva te da se od početka 2027. godine uvode izuzetno oštre mjere na ključne kanadske izvozne sektore. Nova mjera predviđa povećanje carina na 50 posto za sve automobile, velike i male kamione, autodijelove te čelik, uz otvoren poziv kompanijama da presele proizvodnju u SAD kako bi izbjegle namete i ostvarile nultu stopu carina.

U nastavku objave naglasio je da Kanada više neće biti tretirana kao da je američka savezna država, optuživši je da u trgovini i drugim oblastima spada među najteže nacije za saradnju. Trump je istakao da Kanada djeluje privilegovano i poručio da SAD-u Kanada ne treba, već da Kanada treba Ameriku, podsjetivši da susjedna zemlja čak 95 posto svog poslovanja ostvaruje sa SAD-om, dok je u suprotnom smjeru taj udio neuporedivo manji.

Ova zapaljiva retorika predstavlja direktan odgovor na propast pregovora koji su se urušili krajem prošle sedmice. Podsjećamo, u subotu, 22. augusta, već su stupile na snagu američke carine od 50 posto na oko 20 milijardi dolara vrijedne kanadske proizvode poput vina, mliječnih prerađevina, cementa i sportske opreme.

Kao reakciju na američke pritiske, kanadski premijer Mark Carney suspendovao je pregovore, povukao pregovarače u Ottawu i najavio oštre uzvratne carine “dolar za dolar” koje stupaju na snagu 8. septembra. Kanadski odgovor obuhvatit će američki čelik, poljoprivrednu opremu, aparate, papir i elektroniku.

Trgovinski rat, koji je počeo u julu aktiviranjem člana 338 američkog Zakona o carinama zbog barijera na američka vozila i mliječne proizvode, sada prijeti potpunim poremećajem u lancima snabdijevanja širom Sjeverne Amerike.

(24sata.info)

IZ ISTE KATEGORIJE

najnovije