Košarkaši Bosne Meridian večeras su osvojili Kup “Mirza Delibašić” savladavši u finalu Široki rezultatom 83:73.

Prethodno su Studenti u polufinalu razbili Igokeu, dok je tim iz zapadne Hercegovine bio bolji od Leotara. Na kraju je Bosna slavila rezultatom 83:73.

Ovo je za Bonsu šesti trofej u nacionalnom kupu. Prethodno su dva osvojili u okvirima Jugoslavije i tri u okvirima BiH.

U oba tabora su ozbiljno shvatili finalni dvoboj za trofej i bilo je dosta neizvjesno u prve dvije četvrtine. Najveću prednost Bosna je imala u 12. minuti kada je bilo 26:19. No, uzvratili su igrači Širokog sa serijom 7:0. Na odmor se otišlo kod vodstva Bosne od 44:43, piše SCsport.

U nastavku Široki je sa nekoliko ubačaja došao do prednosti 54:51. Izabranici Aleksandra Damjanovića griješili su u napadu što su gosti koristili.

U tim trenucima samo je Božović bio raspoložen u redovima bordo tima. Široki je bio dominantan u skoku. Igralo se potom koš za koš. Dvije minute prije kraja treće četvrtine semafor je pokazivao 58:56. A onda je Caruthers pogodio tricu za 61:56. Uzvratio je Čolak koji je pogodio šut za tri poena.Potom je Brala sa dva ubačena slobodna bacanja poravnao na 61:61.

Stoga je sve sugerisalo da će biti dramatična završnica. Široki je bolje otvorio posljednju dionicu. Ipak, Hadžifejzović poenima sa slobodnih bacanja dovodi Bosnu u vodstvo 64:63. Junaković, košarkaš Širokog potom griješi.

Nakon poena Bosne, uzvratio je Junaković. Ipak, raspoloženi Hadžifejzović postiže dva poena uz faul. U tim trenucima bilo je 68:65 za Studente. Uzvratili su igrači Širokog tricom i poravnali rezultat. Ipak, koševima Ćurevca i Ilića Bosna ide na 72:68. Potom Hadžifejzović pogađa za plus 6. No, vratili su se gosti. Čolak je na 2:30 pokušao trojku, ali nije uspio pogoditi. Potom je trener gostiju tražio time – out. Ipak, Čolak je nakon pauze pogodio tri poena za 76:73, ali je Ćurevac uzvratio za 79:73. U tim trenucima bilo je jasno da Studenti osvajaju trofej nakon 14 godina.