Uzimajući u obzir sklonost naših ljudi da se “sami liječe” i obraćaju ljekarima samo u krajnjoj nuždi, važno je znati situacije u kojima se, kada je glavobolja u pitanju, u razumnom roku ipak treba obratiti ljekaru

Glavobolje su u najvećem broju slučajeva, bez obzira na jačinu i trajanje, dobroćudne – nisu znak ozbiljnih oboljenja koja ugrožavaju zdravlje ili život. Ipak, ponekad je glavobolja prvi, jedini ili vodeći znak težih oboljenja.

Zato je veoma važno prepoznati simptome glavobolje koja može biti posljedica nekog ozbiljnog oboljenja, i potom se pravovremeno javiti ljekaru u cilju adekvatne dijagnostike i liječenja. Međutim, zato što postoji preko 200 vrsta glavobolja, od kojih veliki broj ima simptome koji se preklapaju ili su jednostavno univerzalni, to nije uvijek “jednostavan posao”.

Ako se prepoznate u nekoj od ovih 12 opisa glavobolje, nemojte paničiti, već samo budite razumni i postupite odgovorno prema svom zdravlju.

1. Naglo, “iz punog zdravlja” nastala glavobolja izuzetne jačine

Ovakva glavobolja može biti znak spontanog krvarenja unutar lobanje usled pucanja aneurizme, vrećastog proširenja moždanog krvnog suda. Ukoliko ljekar posumnja na pucanje aneurizme, predložiće hitnu dijagnostiku (skener i angiografija – snimanje krvnih sudova mozga), kao i odgovarajuće hirurško i konzervativno liječenje, piše vita-maxima.org.

2. Glavobolja kakva se javlja prvi put u životu

Svaka “novonastala” glavobolja, kakvu ranije niste iskusili, zahtijeva konsultaciju sa ljekarom. Ovo posebno važi za glavobolje čiji se nastanak ne može objasniti, jer nema uzročnike kakvi su premor, stres, povrede niti bilo koje drugo stanje koja bi se eventualno moglo povezati sa njenim nastankom. Na ljekarima je, potom, da procijene glavobolju i donesu odluku o eventualnim dopunskim ispitivanjima i liječenju.

3. Glavobolja koja se bitno razlikuje po jačini u odnosu na glavobolje kakve obično imate

Svaka promjena karakteristika glavobolje kakvu pacijenti već poznaju, zahtijeva određenu mjeru opreza. Od ranije prisutna sklonost ka glavobolji ne smije da zavara, jer promjena osnovnih karakteristika glavobolje može biti uzrokovana ozbiljnim oboljenjima, kao što su unutarlobanjsko krvarenje ili tumori mozga.

4. Glavobolja udružena sa drugim simptomima

Neki simptomi, udruženi sa glavoboljom, jasno ukazuju na oštećenje mozga, najčešće kao posledica tumora, krvarenja ili infarkta. Među nima su: smetnje u govoru, otežano pokretanju ruke ili noge, poremećaji ravnoteže, slabost vida, konfuzija ili gubitak pamćenja. Neophodno je obratiti se ljekaru i cilju dodatne dijagnostike.

5. Glavobolja praćena povišenom temperaturom, kočenjem vrata, mučninom i povraćanjem

Glavobolja praćena ovim simptomima je najčešće znak meningitisa (zapaljenje moždanih opni), bolesti koja zahtijeva neodložnu dijagnostiku i liječenje.

6. Glavobolja koja pokazuje pokazuje tendenciju stalnog pojačavanja u periodu od 24 časa

Praktično svaka glavobolja, bez obzira na početnu jačinu, ima sklonost da vremenom “popušta”, ili se bar ne pojačava, odnosno da u periodu svog trajanja ima faze sa jačim i slabijim intenzitetom. Kontinuirano pojačavanje glavobolje u višesatnom periodu može ukazivati na razvoj nekog unutarlobanjskog procesa koji zahtijeva hitnu dijagnostiku i liječenje.

7. Glavobolja koja nastaje nakon povrede glave

Poslije povreda glave, glavobolja je relativno česta pojava koja ne mora, a najčešće i nije, povezana sa ozbiljnijim oštećenjima mozga. Međutim, kod povreda glave, čak i manjih, ponekad mogu nastati ozbiljnija oštećenja, kao što su nagnječenje mozga, prelom lobanje ili unutarlobanjsko krvarenje. Glavobolja može biti prvi znak ovakvih komplikacija. Zbog toga svaka glavobolja nakon povrede glave zahtijeva oprez, pa se preporučuje preventivni odlazak kod ljekara.

8. Izrazito jaka glavobolja “u” jednom oku i okolini, praćena crvenilom oka

Ovakva glavobolja može biti znak vaskularne malformacije (urođeni poremećaj krvnih sudova mozga), kao što je aneurizma karotidne arterije (jedna od glavnih arterija koja “hrani” mozak) ili karotiko-kavernozna fistula. Zato je preporučljivo obratiti se ljekaru.

9. Glavobolja koja se prvi put javlja poslije 50. godine života

Svaka glavobolja koja se prvi put javlja u kasnijem životnom dobu zahtijeva posebnu pažnju, jer postoji opasnost da je uzrokovana odgovarajućim oboljenjima, kao što su krvarenje u mozgu, infarkt mozga, tumori, zapaljenja…

10. Glavobolja koja traje duže od 72 sata

Pojedine glavobolje, kao što je migrena, traju do 72 sata, a u rijetkim situcijama i duže. Međutim, svaka kontinuirana, dugotrajna glavobolja, koja izlazi iz uobičajenih okvira, uvijek zahtijeva dodatni oprez, jer tako dugotrajan bol retko kada ukazuje na primarne glavobolje, koje su oboljenja za sebe, već podstiče sumnju na sekundarnu glavobolju, koja je simptom nekog drugog, ponekad i veoma ozbiljnog oboljenja.

11. Glavobolja koja se pojačava ujutru

Jake, jutarnje glavobolje, posebno ukoliko su praćene osjećajem mučnine i nagonom za povraćanjem, mogu ukazati na povećanje unutarlobanjskog pritiska, što može biti posljedica tumora ili drugih oboljenja mozga.

12. Česta glavobolja, koja se ne može adekvatno kontrolisati uobičajenim ljekovima protiv bolova

Prisustvo ovakvih glavobolja ne mora biti, a najčešće i nije, znak nekih ozbiljnih oboljenja. Međutim, konsultacija sa ljekarom se mora uraditi u cilju određivanja tipa glavobolje i propisivanja adekvatne terapije, koja će bolove staviti pod kontrolu.

(N1)