Nakon drugog poraza na Svjetskom prvenstvu, ovaj put protiv selekcije Senegala rezultatom 1:3, fudbalska reprezentacija Katara na korak je do eliminacije sa vlastitog Mundijala.

Kao u prvom meču protiv Ekvadora, nismo mogli mnogo vidjeti u susretu protiv Senegala, koji je gotovo cijelim tokom utakmice držao sve konce u rukama.

U prvom poluvremenu Senegalci su pritiskali od samog početka, ali su fudbaleri Katara svježinom i čistom željom da ne dozvole novi poraz, reprezentativci Katara odolijevali napadima očito kvalitetnije reprezentacije.

Ipak, krajem prvog poluvremena ni to nije bilo dovoljno. U 41. minuti Dia je doveo Senegal u vodstvo lijepim pogotkom, a pri minimalnom vodstvu Senegalaca se otišlo na odmor.

Katarani su u nastavku morali krenuti na sve ili ništa, budući da bi bez pobjede ostali bez šanse za plasmanom u nokaut fazu, ali na startu drugog poluvremena, novi hladan tuš za domaće.

Jakobs je ubacio loptu sa desne strane a najviši u skoku bio je Diedhiou, koji je glavom proslijedio loptu u mrežu. Igrala se 48. minuta.

Paradoksalno, tek su tada domaći, kada su Senegalci “utišali” stadion Al Thumama po drugi put, Katarani posčeli igrati znatno bolje i stvorili nekoliko dobrih prilika, od kojih dvije stopostotne, ali je u oba slučaja golman Mendy bio na visini zadatka.

Gol u mreži Senegala smo ipak vidjeli. Mohammad je u 78. minuti izveo korner, a naj bolji skakač bio je Mohammed Muntari, koji je proslijedio loptu u mrežu i dao tračak nade domaćinu da može do osmine finala.

Ipak sve je to bilo uzalud, budući da je Bamba Dieng na asistenciju Sarra zapečatio sudbinu Katarana u 84. minuti utakmice, čime je Senegal osvojio prvi puni plijen na Svjetskom prvenstvu.

Sada Nizozemska, Ekvador i Senegal imaju po tri boda u Grupi A, dok je Katar jedini bez bodova.