Fudbaleri Sarajeva osvajači su Kupa Bosne i Hercegovine za sezonu 2020/2021. Nakon što nije bilo golova u regularnom dijelu susreta, izvođeni su jedanaesterci, a tu se bolje snalazi bordo ekipa i dolazi do trofeja.

Izrazito dosadno bilo je prvo poluvrijeme, u kojem nismo vidjeli niti jedan šut u okvir gola od strane igrača ova dva kluba.

Tako nismo mogli vidjeti ni golove, pa su mreže mirovale i rezultat od 0:0 zadržao se do odlaska na pauzu između dva poluvremena.

Najbolja prilika prvog poluvremena viđena je u 33. minuti kada je Elvis Mehanović nakon ubačaja Davida Čavića neometan sa pet metara šutirao pokraj gola Vladana Kovačevića.

Na drugoj strani, Sarajevo je u prvih dvadesetak minuta prijetilo nekoliko puta nakon grešaka odbrane Borca. Defanzivci banjalučkog tima su “prodali” četiri-pet lopti u opasnoj zoni, a Nikoli Lakiću su prijetili Jasmin Mešanović i Matthias Fanimo, ali bezuspješno.

Najbolju šansu u poluvremenu Sarajevo je imalo u 37. minuti preko Ivana Jukića, ali šutirao je pored gola Lakića.

Drugo poluvrijeme počelo je daleko bolje od prvog, pošto se mreža tresla već nakon nekoliko sekundi, i to na golu Sarajeva, ali pogodak je poništen. Mehanović je tada asistirao Vranješu koji je postigao gol, ali je sudija signalizirao ofsajd Mehanovića.

Prvo uzbuđenje pred golom Borca u nastavku viđeno je u 58. minuti kada je nespretno u odbrani reagovao Mehanović, te tako zamalo savladao svog golmana, ali lopta je ipak otišla preko gola u korner.

Kolosalnu priliku Sarajevo je imalo u 65. minuti. Tada je Mešanović zaobišao i golmana Lakića, potom šutirao na prazan gol, ali stigao se vratiti i fantastično reagovati Đorđe Ćosić, te sa gol-crte izbiti loptu.

Potom na drugoj strani uzvraćaju Mehanović i Aleksandar Vojnović, ali nisu ugrozili Kovačevića na golu bordo tima. U 78. minuti Fanimo izvodi slobodnjak i to jako dobro, ali lopta nakon njegovog šuta ipak završava preko gola Lakića.

U heroja Borca se u 87. minuti mogao promovirati mladi Đorđe Milojević, koji je nakon neuspjele ofsajd zamke igrača Sarajeva. pri prekidu, ostao sam pred golom bordo tima, ali je loše šutirao glavom i odbranio je to Kovačević.

Regularnih 90 minuta je završeno neriješenim rezultatom 0:0, pa je uslijedilo izvođenje jedanaesteraca, koji su odlučili osvajača Kupa BiH. Tu se bolje snalazi ekipa Sarajeva koja je slavila rezultatom 4:1. Naime, za Borac su promašila prva dva izvođača, mladi igrači Tahrić i Ćavić, dok su za Sarajevo svi bili precizni.

Finale Kupa BiH:

Borac – Sarajevo 0:0 (nakon penala 4:1)

Stadion: Trening centar NSBiH u Zenici. Sudija: Irfan Peljto. Žuti kartoni: Ćosić (Borac); Mešanović, Oremuš (Sarajevo)

Borac: Lakić, Uzelac, Ćosić, Dujaković, Vojnović, Brtan (od 90. Tahrić), Subić (od 90. Bosančić), Čavić, Vranješ (od 65. Moraitis), Meleg (od 76. Milojević) i Mehanović.

Sarajevo: Kovačević, Oremuš, Miličević, Dupovac, Hebibović (od 85. Mustedanagić), Adukor, Đokanović (od 76. Milanović), Jukić (od 65. Handžić), Velkoski, Fanimo i Mešanović.