Derbi 9. kola PLBiH igrali su u Banjaluci Borac i Velež. Domaći su slavili rezultatom 2:0.

Trenuci odluke desili su se u 20. minuti, kada Asmir Suljić dobija drugi žuti karton, te u 51. kada Zoran Kvržić postiže spektakularan gol za vodstvo domaćih.

Pobjedu je ovjerio Stojan Vranješ u 93. minuti.

Mogao je Velež čak i s desetoricom do boda, da Edo Vehabović nije promašio dvije kolosalne šanse u drugom dijelu.

Borac je prijetio u 4. minuti udarcem Lukića s 20 metara, ali Hadžikić je odbranio i odbio loptu u korner.

Na drugoj strani ubrzo šutira Mlinarić, a Mijatović brani.

U 20. minuti je Velež ostao s deset igrača, pošto je Suljić zaradio drugi žuti karton nakon prekršaja nad Kvržićem.

Šest minuta poslije Grahovac pogađa prečku iz slobodnog udarca, a dirao je tu loptu i Hadžikić.

U narednom napadu Hadžikić brani i šut Lukića, a potom Nišić šutira pored stative.

Nije se dugo čekalo na novu šansu. U 30. minuti Hrelja na penal spušta loptu Nišiću, ali on šutira po sredini gola i brani to Hadžikić.

Do odlaska na odmor je Borac pritiskao, ali ostalo je 0:0.

Do vodstva je Borac stigao u 51. minuti, i to na spektakularan način. Kvržić je prevario dva čuvara na tridesetak metara od gola, a onda divno šutirao i matirao Hadžikića za 1:0. Jedan od najljepših golova ove sezone…

Pokušao je nakon toga i Čavić, ali je Hadžikić odbranio.

Velež je konačno zaprijetio u 56. minuti, a rezervista Džafić glavom šutira preko gola nakon ubačaja s lijeve strane.

Odmah nakon toga je Oreč uzeo loptu na sredini terena, krenuo ka golu i šutirao s 25 metara, ali preko gola.

U 60. minuti vidjeli smo nestvarnu “grešku” sudije Njegomirovića, koji nije dosudio niti faul za Velež, kada je Herrera s leđa oštrim startom srušio Guliashvilija na ivici kaznenog prostora.

Veliku grešku Kvržić pravi u 64. minuti, ali Vehabović ne koristi stopostotnu šansu i šutira pored gola!

Uslijedilo je zatišje koje prekida rezervista Vranješ u 76. minuti, kada bježi Hrkaću, ali na kraju šutira tik pored stative gola Veleža.

Hadžikić je u 83. minuti zaustaivo i opasan pokušaj Mihajlovića.

Pet minuta prije kraja Peco namješta sjajnu šansu Vehaboviću, ali vezista Veleža opet promašuje. Šutirao je nakon toga s 30 metara i Hrkać, ali lopta ide metar od stative.

U sudijskoj nadoknadi se još jednom fantastičnom reakcijom istakao Hadžikić, koji je zaustavio udarac Mihajlovića.

Konačnih 2:0 je postavio Vranješ u posljednjoj sekundi utakmice, kad mu je asistirao Čavić.

Premijer liga BiH, 9. kolo:

Borac – Velež 2:0 (Kvržić 51’, Vranješ 90+3’)

Stadion: Gradski stadion u Banjaluci. Sudija: Aleksandar Njegomirović (Prnjavor). Crveni karton: Suljić (Velež).

Borac: Mijatović, Kvržić, Jokić, Čelić, Herrera, Nišić (od 62. Vranješ), Čavić, Terzić (od 62. Barsky), Grahovac (od 91. Blagaić), Hrelja (od 78. Mihajlović) i Lukić (od 79. Fićović).

Velež: Hadžikić, Oreč, Mahmić, Hrkać, Šturm (od 87. Halilagić), Vehabović, Pršeš (od 70. E. Halilović), Mlinarić (od 70. D. Halilović), Suljić, Guliashvili (od 77. Peco), Haskić (od 46. Džafić).