Monotoni mostarski derbi u 13. kolu Premijer lige BiH riješio je Nemanja Bilbija i tako ponovo donio pobjedu Zrinjskom u okršaju s najvećim rivalom Veležom. Plemići su slavili protiv Rođenih sa minimalnih 0:1.

Opet je, dakle, čovjek odluke bio Nemanja Bilbija, baš kao i prije manje od mjesec dana, samo što je ovaj put bio strijelac jedinog gola na meču. Pogodio je Bilbija za 0:1 u 62. minuti nakon loše intervencije golmana Slaviše Bogdanovića, a to je bio praktično i jedini vrijedan pažnje detalj na ovoj jako slaboj utakmici.

Za Bilbiju je to bio 75. gol za Zrinjski u karijeri, a na taj način se na prvom mjestu vječne liste strijelaca ovog kluba poravnao sa Krešimirom Kordićem.

Tako se Zrinjski učvrstio na liderskoj poziciji na tabeli sa 30 bodova, četiri više od Tuzla Cityja, a Velež je desetoplasirani sa 12 bodova.

Bolje je utakmicu otvorio Velež i prijetio u uvodnim minutama udarcem Slaviše Radovića iz slobodnjaka sa 18 metara. Lopta je tada otišla malo preko prečke gola na kojem je danas stajao debitant Josip Čondrić.

U 12. minuti je prvu šansu imao Zrinjski. Nakon dobrog kontranapada je Mario Tičinović dočekao povratnu loptu na desetak metara od gola, ali je šutirao neprecizno. Uslijedilo je zatišje, a prvo manje uzbuđenje vidjeli smo u 22. minuti kada Arman Džanković loše šutira glavom nakon prekida. Bila je to dobra pozicija na drugoj stativi…

Uslijedio je novi period bez uzbuđenja, a povredu je u 26. minuti zadobio mladi fudbaler Zrinjskog Danilo Šipovac. On je morao napustiti teren i Jakirović je morao da mijenja. U igru je trener Plemića tada poslao Franka Sabljića.

Istu sliku na terenu gledali smo i u drugom poluvremenu. Oba tima pravila su veliki broj grešaka, ali i prekršaja, pa ljubitelji fudbala koji su pratili ovaj meč sigurno nisu mogli uživati.

Tičinović je u 54. minuti slabo glavom šutirao na ubačaj Kerima Memija i lopta je završila daleko pored stative. Tri minute poslije moglo je biti jako opasno po Zrinjski u situaciji dva na dva. Ipak, Ćosić je odugovlačio s dodavanjem ka Cvijanoviću i napadač Veleža se na kraju našao u ofsajdu kad mu je Ćosić uputio pas.

U 62. minuti Zrinjski dolazi do vodstva. Ćorluka je uputio jedan centaršut s desne strane, golman Bogdanović je loše reagovao i loptu faktički nabacio na glavu Bilbiji, a napadač Zrinjskog je šalje u gol za 0:1. Bio je to 75. gol Bilbije u dresu Zrinjskog po čemu se poravnao sa Krešimirom Kordićem.

Uslijedio je veliki broj izmjena s obje strane, ritam utakmice je ponovo opao i do kraja smo opet gledali uspavanku. Velež je uspio stvoriti tek jednu priliku, kada je nakon šuta Zvonića gol Zrinjskog spasio Bilbija. Do kraja je ostalo 0:1.

Treba reći i da je Velež utakmicu završio s igračem manje pošto je Radović u 90. minuti zaradio drugi žuti karton.

Premijer liga BiH, 13. kolo:

Velež – Zrinjski 0:1 (Bilbija 62′)

Stadion: Rođeni. Bez gledalaca. Sudija: Irfan Peljto (Sarajevo). Žuti kartoni: Ovčina, Radovac, Zvonić (Velež); Zlomislić, Jakirović, Savić (Zrinjski). Crveni karton: Radović (Velež).

Velež: Bogdanović (od 77. Kačavenda), Radović, Zvonić, Zeljković, Ovčina, Vehabović (od 67. Peco), Pršeš, Salčin (od 77. Anđušić), Ćosić (od 67. Brandao), Džanković (od 32. Radovac), Cvijanović.

Zrinjski: Čondrić, Memija, Jakovljević, Barišić, Ćorluka, Savić (od 78. Tešija), Zlomislić, Juranović (od 67. Bašić), Tičinović (od 78. Jukić), Šipovac (od 31. Sabljić, od 67. Malekinušić) i Bilbija.