De facto lider Saudijske Arabije, krunski princ Mohammed bin Salman, poziva američkog predsjednika Donalda Trumpa da nastavi rat protiv Iran, izvještava The New York Times, pozivajući se na osobe upoznate s informacijama američkih zvaničnika.
Bin Salman je u protekloj sedmici nekoliko puta razgovarao s Trumpom, podstičući predsjednika da nastavi borbe sve dok vlast u Iranu ne bude srušena, navodi se u izvještaju. Saudijski princ vidi Iran kao dugoročnu prijetnju koja će postojati sve dok postoji Islamska Republika. Također smatra da bi Iran mogao nastaviti ciljati Saudijsku Arabiju i ugrožavati pomorski saobraćaj i nakon rata, piše list.
Prema pisanju Timesa, bin Salman strahuje od scenarija propale iranske države, u kojem bi vojne frakcije nastavile napadati kraljevinu.
Javno, Rijad, koji je bio meta brojnih iranskih napada dronovima i raketama, tvrdi da želi diplomatsko rješenje.
Međutim, prema izvorima, MBS želi američke udare na iransku energetsku infrastrukturu kako bi oslabio režim. Čak je zagovarao i raspoređivanje američkih kopnenih snaga radi preuzimanja kontrole nad energetskim postrojenjima i rušenja režima, navode izvori.
On je poručio Trumpu da su skokovi cijena nafte samo privremeni.
(24sata.info)

