Oprema - Delegation

Terenska vježba je poslužila kao primjer koordiniranih napora lokalnih službi da učinkovito učestvuju u Evropskom mehanizmu civilne zaštite, ključnom alatu za koordinaciju spremnosti i odgovora na katastrofe širom Evrope.

“Drago mi je što sam danas ovdje na ovoj jedinstvenoj terenskoj vježbi. Ovo je izuzetno važna oblast i ponosan sam na značajan napredak koji smo postigli tokom mog mandata u proteklih nekoliko godina. Razorne poplave 2014. godine natjerale su nas da shvatimo koliko je za BiH ključno da bude dio veće zajednice – porodice EU. Lakše je suočiti se s izazovima kada imate prijatelje koji stoje uz vas u trenucima potrebe. BiH je postala punopravna članica Evropskog mehanizma civilne zaštite, što znači da u slučaju elementarnih nepogoda može dobiti punu podršku i pružiti pomoć drugima, uz naknadu za pruženu pomoć. EU je tu i ostajemo najpostojaniji partner BiH. Sljedeći ključni korak na kojem radimo je pridruživanje BiH sistemu brojeva za hitne slučajeve 112, koji koristi većina zemalja širom kontinenta. Optimista sam da ćemo u bliskoj budućnosti napredovati u tome i uspješno to implementirati”, rekao je ambasador Sattler, prenosi N1.

Terensku vježbu koordinirala je Federalna uprava civilne zaštite u saradnji sa Oružanim snagama BiH, Ministarstvom sigurnosti BiH, Vatrogasnom brigadom, specijalizovanim upravama civilne zaštite sa različitih nivoa vlasti, Ministarstvom unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i Crvenim križem FBiH. Pokazali su koordiniranu akciju koja je neophodna za pravovremeno i efikasno reagovanje na prirodne i druge katastrofe i zaštitu života. Također je pokazan napredak zemlje u odgovoru na katastrofe i demonstrirano snažno partnerstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine.

“Evropska unija je obezbijedila žirokoptere 2019. godine kroz program podrške mehanizaciji civilne zaštite koji su korišteni tokom pandemije kao i nedavno kada je naša specijalizirana jedinica vršila izviđanje požara na otvorenom prostoru prije angažovanja Oružanih snaga, što je značajno pomoglo u pripremi i odgovoru. Zahvalni smo na pomoći našim specijaliziranim jedinicama jer one prvenstveno vrše obuke i osposobljavanja sa standardima i smjernicama Evropske unije te mogu ravnopravno učestvovati u svim misijama u zemljama Evropske unije”, rekao je Aldin Brašnjić, direktor Federalne uprave civilne zaštite.

Od razornih poplava 2014. godine, Evropska unija je izdvojila preko 8 miliona KM za jačanje službi civilne zaštite BiH koje se sastoje od specijalizovane opreme, uključujući dva žirokoptera, alate za spašavanje i sisteme za transport i nadzor. Nabavljena oprema u kombinaciji s programima obuke i razvojem procjena rizika značajno je poboljšala otpornost zemlje na vanredne situacije.

Bosna i Hercegovina je članica Mehanizma civilne zaštite EU od 2022. godine, što je značajno poboljšalo spremnost zemlje u slučaju katastrofa i sposobnosti odgovora. Ovo članstvo je omogućilo pristup vitalnim resursima i finansiranju, ojačalo prekograničnu saradnju i unaprijedilo zaštitu građana tokom vanrednih situacija.

Članstvo u EU Mehanizmu civilne zaštite također predstavlja korak ka većoj integraciji Bosne i Hercegovine u EU. To signalizira posvećenost zemlje usklađivanju sa standardima EU i saradnji u kritičnim pitanjima, potencijalno jačajući njenu kandidaturu za punopravno članstvo u EU.

Evropska unija će nastaviti podržavati Bosnu i Hercegovinu u ovom sektoru uz dodatna osigurana sredstva za poboljšanje odgovora BiH na vanredne situacije. Sredstva će pomoći uvođenju jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve 112 u Bosni i Hercegovini, koji se koristi na cijelom kontinentu.

Evropska unija ostaje posvećena podršci Bosni i Hercegovini osiguravajući da građani budu bolje zaštićeni u vrijeme krize i jačajući spremnost zemlje za svaki izazov koji se može pojaviti.

(24sata.info)