
Studija je otkrila kako će se dogoditi prvo masovno izumiranje nakon dinosaura. Koristeći ‘super računar’, istraživanje je uspjelo analizirati kako će klimatski ekstremi postati intenzivniji u budućnosti – i, kao što možete pretpostaviti, stvari ne izgledaju baš obećavajuće.
Tim istraživača sa Univerziteta u Bristolu je proveo analizu i otkrio koji će biti tačan uzrok eliminacije svih sisavaca na Zemlji. Ali nemojte paničiti još uvijek, predviđaju da to neće biti za još 250 miliona godina.
Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Nature Geoscience, iznosi jednu teoriju da bi klimatske promjene uskoro mogle dovesti do formiranja jednog vrućeg, suhog i gotovo nenastanjivog superkontinenta, prenosi Radiosarajevo.
Na tom superkontinentu bilo bi mnogo vulkanskih erupcija koje bi ispuštale CO2 u atmosferu.
Dr. Alexander Farnsworth, viši istraživački saradnik na Univerzitetu u Bristolu i glavni autor studije, rekao je: “Nedavno nastali superkontinent bi efektivno stvorio ‘trostruki udar’, sastavljen od efekta kontinentalnosti, jačeg sunca i više CO2 u atmosferi, što bi dovelo do povećanja temperature na velikom dijelu planeta. Rezultat bi bio većinom neprijateljsko okruženje bez hrane i izvora vode za sisavce.
“Šire temperature između 40 i 50 stepeni Celzijusa, s još većim dnevnim ekstremima, uz visoke nivoe vlažnosti, na kraju bi zapečatile našu sudbinu. Ljudi – zajedno sa mnogim drugim vrstama – nestali bi zbog nemogućnosti da se oslobode ove toplote kroz znojenje i rashlade svoja tijela.”
Dok bi većina sisavaca bila izbrisana u ovom katastrofalnom mogućem budućem scenariju, neki bi možda mogli preživjeti.
Prema istraživačima, oko osam posto do 16 posto kopnene površine bi ostalo nastanjivo.
Koautorica Dr. Eunice Lo, istraživačka saradnica za klimatske promjene i zdravlje na Univerzitetu u Bristolu, dodala je: “Od izuzetne je važnosti da ne izgubimo iz vida našu trenutnu klimatsku krizu, koja je rezultat ljudskih emisija stakleničkih plinova.
“Dok predviđamo nenastanjivu planetu za 250 miliona godina, danas već doživljavamo ekstremnu toplinu koja šteti ljudskom zdravlju. Zbog toga je od ključne važnosti da što prije postignemo nulte emisije co2.”
Dakle, dok smo možda još daleko od formiranja tog vrućeg i praktično nenastanjivog superkontinenta, nazvanog Pangea Ultima, klimatska kriza se već dešava – i još uvijek ima mnogo toga što treba učiniti.
(24sata.info)