Četvrtak, 5 Februara, 2026
NaslovnicaVijestiSvijetMacron obećao: Netanjahu neće biti uhapšen ako dođe u Francusku

Macron obećao: Netanjahu neće biti uhapšen ako dođe u Francusku

Francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) pristao je da ne ispoštuje nalog Međunarodnog krivičnog suda (MKS) za hapšenje premijera Izraeal Benjamina Netanjahua (Netanyahu).

Kako prenosi “Le Point”, pozivajući se na neimenovane izvore, to će učiniti u zamjenu za ulogu Francuske u prekidu vatre u Libanu.

Dogovor je, navodno, postignut tokom razgovora dva lidera, pri čemu je Netanjahu zatražio imunitet od naloga za hapšenje MKS-a, što je Francuska odobrila zbog “diplomatskih izuzeća za države koje nisu članice MKS”.

Ministarstvo vanjskih poslova Francuske je kasnije potvrdilo da Netanjahu neće biti uhapšen ako dođe u posjetu, prenosi Avaz.

“Le Point” dodaje da Francuska neće uhapsiti Netanjahua, iako je potpisala Rimski statut 1998. godine.

Za Netanjahuom je raspisana potjernica 21. novembra.

(24sata.info)

IZ ISTE KATEGORIJE

najnovije