Iran je poručio da je spreman na saradnju s Međunarodnom pomorskom organizacijom radi poboljšanja pomorske sigurnosti i zaštite pomoraca u Zaljevu, izjavio je iranski predstavnik pri toj agenciji UN-a, piše poluslužbena novinska agencija Mehr.
Iranski predstavnik Ali Mousavi pojasnio je kako Hormuški moreuz ostaje otvoren za sav pomorski promet, osim za plovila povezana s “iranskim neprijateljima”.
Dodao je da je prolazak tim uskim plovnim putem moguć uz koordinaciju sigurnosnih aranžmana s Teheranom.
“Diplomatija ostaje iranski prioritet. Međutim, važniji su potpuni prestanak agresije i međusobno povjerenje”, rekao je Mousavi, pišu Vijesti.
Pritom je dodao da su izraelski i američki napadi na Iran “u korijenu trenutne situacije u Hormuškom moreuzu”.
(24sata.info)

