Iran je jučer upotrijebio novi sistem protuzračne odbrane za rušenje američkih borbenih aviona, saopćilo je danas centralno operativno zapovjedništvo iranske vojske Hatam al-Anbija, prenosi agencija Reuters.
Portparol zapovjedništva izjavio je da će zemlja “definitivno postići punu kontrolu” nad svojim zračnim prostorom, prema izvještajima iranskih državnih medija.
U iranskoj vatri srušen je američki dvosjed F-15E, što su potvrdili zvaničnici obje zemlje, dok su dva američka izvora navela da se pilot katapultirao iz borbenog aviona A-10 Warthog koji se srušio u Kuvajtu nakon što ga je pogodila iranska vatra, prenosi Avaz.
Dva helikoptera Black Hawk, uključena u potragu za nestalim pilotom prvog aviona, pogođena su iranskom vatrom, ali su uspjela napustiti iranski zračni prostor.
Težina povreda članova posade i dalje nije poznata. Status i lokacija nestalog člana posade F-15E nisu javnosti poznati.
Korpus islamske revolucionarne garde objavio je da pretražuje područje u blizini mjesta pada aviona u jugozapadnom Iranu, dok je regionalni guverner najavio nagradu svakome ko zarobi ili ubije “snage neprijatelja”.
(24sata.info)

