Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro nalazi se pod istragom najmanje dva američka savezna tužilaštva. Istrage se provode u Manhattanu i Brooklynu i fokusiraju se na moguću povezanost Petra s trgovinom narkoticima.
Istrage su u ranoj fazi i još nije jasno hoće li rezultirati optužnicama.
Američki predsjednik Donald Trump i Gustavo Petro važe za žestoke protivnike. Trump je ranije oštro kritikovao Petra, nazivajući ga “bolesnikom”.
“Kolumbija je jako bolesna, vodi je bolesnik koji voli proizvoditi kokain i izvoziti ga u SAD. To neće raditi još dugo”, izjavio je Trump nedugo nakon hapšenja venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura.
Petro je početkom 2025. godine odbio da prihvati američke vojne avione koji su prevozili deportovane Kolumbijce, a više puta je pozivao američke vojnike da ne slušaju Trumpa.
U oktobru prošle godine, Ministarstvo finansija SAD-a uvelo je sankcije Petru i članovima njegove porodice, zamrzavajući im imovinu u SAD‑u i ograničavajući putovanja u inozemstvo. Za razlog je navedeno da je Petro “dozvolio da karteli droge cvjetaju” dok je Trump te mjere opisao kao zaštitu svoje zemlje.
Petro je dosljedno negirao bilo kakvu povezanost s trgovinom drogom. Njegova administracija naglasila je postignute rezultate u smanjenju uzgoja koke kao i akcijama vojske protiv naoružanih kriminalnih grupa.
Istrage uključuju i navode da su sredstva za kampanju 2022. godine ulazila preko njegovog sina, ali protiv samog Petra nije podignuta krivična prijava, objavio je The New York Times.
Petro je navedene optužbe opisao kao politički motivirane.
(24sta.info)

