Jedan od najpoznatijih biznismena u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, milijarder Khalaf Ahmad Al Habtoor, uputio je otvoreno pismo američkom predsjedniku Donald Trump u kojem oštro kritikuje odluku Washingtona da pokrene rat protiv Iran, upozoravajući da će posljedice najviše osjetiti države Bliskog istoka.
Al Habtoor, osnivač i predsjednik kompanije Al Habtoor Group, u pismu postavlja direktno pitanje američkom predsjedniku “ko mu je dao ovlaštenje da region uvede u novi sukob”.
“Ko vam je dao ovlaštenje da uvučete našu regiju u rat s Iranom? I na osnovu čega ste donijeli ovu opasnu odluku?“, napisao je emiratski milijarder u pismu.
On je također upitao da li su u Washingtonu razmotrene moguće posljedice vojne eskalacije.
“Jeste li izračunali kolateralnu štetu prije nego što ste povukli okidač? I jeste li uzeli u obzir da će prve koje će patiti od ove eskalacije biti zemlje same regije”, naveo je Al Habtoor, prenosi kLIX.
Al Habtoor je u pismu sugerirao i da je odluka o eskalaciji možda donesena pod političkim pritiscima iz Izraela.
“Narodi ove regije imaju pravo pitati: je li ovo bila vaša odluka ili je došla kao rezultat pritisaka Benjamin Netanyahua i njegove vlade?”, napisao je.
Prema njegovim riječima, američka odluka stavila je zemlje Zaljeva u opasnu poziciju.
“Stavili ste zemlje Zaljeva i arapske države u središte opasnosti koju nisu same izabrale. Hvala Bogu, mi smo jaki i sposobni da se branimo, imamo vojske i odbranu koje štite naše domovine, ali pitanje ostaje: ko vam je dao dozvolu da našu regiju pretvorite u bojno polje?”, poručio je.
Na kraju pisma, emiratski milijarder podsjetio je i na inicijative mira koje je ranije spominjala američka administracija.
“Jer prije nego što se tinta osušila na inicijativi Odbora za mir koju ste najavili u ime mira i stabilnosti, suočavamo se s vojnom eskalacijom koja ugrožava cijelu regiju. Pa gdje su nestale te inicijative? I kakva je sudbina obaveza preuzetih u ime mira?”, zaključio je Al Habtoor.
(24sata.info)

