
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, donijela odluku o mjerama neposredne kontrole cijena od 1. januara do 1. marta 2026. kojom se produžava mjera zaključanih cijena osnovnih prehrambenih i higijenskih namirnica.
Kako je saopćilo Federalno ministarstvo trgovine, odluka je donesena s ciljem nastavka zaštite životnog standarda građana i očuvanja stabilnosti tržišta osnovnih životnih namirnica.
Odlukom je obuhvaćen popis od 63 proizvoda, uz određene korekcije u skladu s aktuelnim kretanjima na tržištu.
Naime, zamjensko mlijeko za bebe uklonjeno je s popisa zaključanih cijena, s obzirom na to da je u proteklom periodu došlo do drastičnog povećanja njegove nabavne cijene, što je onemogućilo daljnju primjenu ove mjere bez poremećaja u opskrbi.
Također, izvršena je korekcija cijene jaja, koja je u odnosu na cijenu utvrđenu početkom godine povećana za dvije konvertibilne marke, uvažavajući rast troškova proizvodnje i nabavke ovog proizvoda.


Iz Ministarstva trgovine podsjećaju da su dobrovoljnu akciju “zaključanih cijena” dogovorili s poslodavcima, potrošačima i sindikatom u decembru 2023, da je akcija produžavana tokom cijele 2024, a tokom 2025. godine produžena je odlukom Vlade FBiH u dogovoru s Udruženjem poslodavaca FBiH.
“Odluka je produžena ovoga puta na 60 dana, do pokretanja aplikacije “usporedimo cijene” u punom kapacitetu, putem koje će građani moći provjeriti cijene proizvoda koje preferiraju u različitim trgovinama i odlučiti se za najpovoljniju kupovinu – saopćeno je.
Dat je i pregled proizvoda i zaključanih cijena, prenosi Raport.
(24sata.info)

