
Meta (vlasnik Facebooka, Instagrama i WhatsAppa) nedavno je aktivirao svoju AI tehnologiju – Meta AI.
Sada kompanija planira koristiti podatke korisnika svojih platformi za dalje obučavanje vještačke inteligencije.
Meta koristi vaše podatke za razvoj AI
Od 27. maja, Meta namjerava koristiti javne informacije i sadržaje s Instagrama, Facebooka i drugih svojih platformi kako bi unaprijedila svoju AI tehnologiju. Međutim, korisnici mogu bez obrazloženja zatražiti da se njihovi podaci ne koriste u tu svrhu, kako ističe Potrošački centar Sjeverne Rajne-Vestfalije.
Kako se suprotstaviti?
Meta je na Facebooku i Instagramu omogućila online obrasce za prigovor, ali su oni dostupni samo ako ste prijavljeni na odgovarajuću uslugu. Obavezno je navesti e-mail adresu povezanu s nalogom, dok obrazloženje nije potrebno.
Rok za prigovor: 26. maj
Ako želite spriječiti korištenje svojih podataka, morate podnijeti prigovor najkasnije do 26. maja. Nakon tog datuma, Meta može koristiti vaše javne objave za obučavanje AI. Prigovori podneseni 27. maja ili kasnije važit će samo za buduće sadržaje.
Posebna upozorenja za WhatsApp
Privatni razgovori na WhatsAppu su šifrovani (end-to-end) i nisu uključeni u AI obuku. ALI! Ako koristite Meta AI u četu (putem plavog kruga ili pozivanjem s @MetaAI), vaše poruke upućene AI-ju više nisu potpuno privatne – Meta ih može koristiti za obučavanje, piše biznis.
Rješenje: Ako ne želite da se vaši upiti koriste, izbjegavajte korištenje Meta AI u WhatsAppu.
Opšti savjeti za zaštitu podataka
Nikada ne dijelite osjetljive podatke (ime, datum rođenja, zdravstvene informacije) s Meta AI ili bilo kojim drugim AI asistentom. Meta AI i plavi krug ne mogu se onemogućiti, ali ih možete jednostavno ignorisati.
Za dodatne informacije:Pogledajte Meta pravila o korištenju podataka za generativnu AI ili poslušajte RTL+ podkast „Četbotovi i AI – koristi, primjene i iskustva”.
(24sata.info)