U organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke/znanosti, u saradnji sa INTERA Tehnološkim parkom Mostar, u Mostaru je u četvrtak,14.04.2022. godine, počela dvodnevna Naučno-stručna konferencija pod nazivom „Umjetna inteligencija u Bosni i Hercegovini – istraživanje, primjena i perspektive razvoja“.

U dva dana bit će izložena 23 rada, a organizatori očekuju da će ovaj naučno-stručni skup dati doprinos povezivanju akademske zajednice sa realnim sektorom u Bosni i Hercegovini, te ostvarivanju vrijednih kontakata i saradnje s istraživačima i gospodarstvenicima iz inozemstva.

Mr.sc. Jasmin Branković, pomoćnik federalnog ministra za nauku i tehnologije ističe kako inovativne tehnologije zasnovane na umjetnoj inteligenciji imaju tendenciju snažnog rasta u gospodarstvu razvijenih društava, koja ulažu velika sredstva u njihovo istraživanje i razvoj.

„Razvojni potencijal umjetne inteligencije i njene primjene u unapređenju proizvodnih procesa je izniman. Smatra se da će umjetna inteligencija transformirati radne procese budućnosti smanjivanjem troškova, podizanjem efikasnosti rada, ubrzavanjem razvoja i poticanjem inovacija u tehnologijama“, navodi Branković, te dodaje kako je ovaj skup prilika za sagledavanje aktuelnih kretanja i procesa u oblasti umjetne inteligencije, a s obzirom da se u BiH do sada nije posvećivalo dovoljno pažnje ovom rastućem tehnološkom sektoru, iako su potencijali takvih tehnologija, kao i izravna mogućnost njihove primjene unutar poslovnih procesa bh. gospodarskih subjekata izuzetno veliki.

„Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti u ovoj godini planira budžetska sredstva za nauku i istraživanje izdvojiti, između ostalog, i za sufinansiranje projekata u području umjetne inteligencije. FBiH nesumnjivo ima kvalitetnih stručnjaka i istraživača, zaposlenih na univerzitetima, institutima i tehnološkim centrima, ali kojima treba omogućiti sredstva za istraživanje i implementaciju projekata i novih tehnologija. Progres jedne zemlje počiva na stručnjacima, a njih smo upravo okupili na ovom skupu i vjerujemo da će rezultirati novim i potpunijim osvrtom na brojna pitanja koja se tiču umjetne inteligencije, kao najzanimljivijeg područja razvoja“, zaključuje pomoćnik ministra za nauku i tehnologije u Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke/znanosti.

Inače, nakon uvodnih izlaganja, u okviru kojih je predstavljena vizija Bosne i Hercegovine u doba umjetne inteligencije te trendovi u ovom području, programom prvog dana konferencije predviđena je prezentacija primjene umjetne inteligencije u tehnici, medicini i tehnološkom razvoju, a predavači će se dotaknuti i pravnih aspekta primjene umjetne inteligencije.

Uz autore i koautore prijavljenih rada, konferenciji prisustvuju i učenici mostarskih srednjih škola te studenti tehničkog i informatičkog usmjerenja. Za sve one koji ne mogu prisustvovati, omogućeno je on-line sudjelovanje, odnosno praćenje konferencije.

Naučno.-stručni skup bit će nastavljen u petak, 15.04.2022. godine, s početkom u 11:00 sati, kada će se govoriti o umjetnoj inteligenciji u obrazovanju i javnom prostoru, s naglaskom na potrebe reforme obrazovanja te izazove s kojima se susreću srednje škole i visokoobrazovne institucije.

(24sata.info)