Zgrada Hrvatskog narodnog kazališta koja se gradi na lokalitetu nekadašnje robne kuće HIT, bila je u samom fokusu javnosti od kopanja temelja 1996. godine pa sve do danas. OHR je odmah po početku radova obustavio izgradnju objekta obzirom da se on nalazi u Centralnoj zoni Mostara u kojoj se objekti mogu graditi samo na osnovu odobrenja jedinstvene Gradske uprave a nikako ranijih aranžmana.

Tako je i bilo, a radovi u Centralnoj zoni, zbog nepostojanja regulacionih planova, mogli su se odvijati isključivo uz odobrenja “famozne” Komisije za davanje stručne ocjene.

Kada su radovi na zgradi HNK osporavani, najčešće od strane Mostarskog muftijstva i Medžlisa IZ Mostar zbog tvrdnji da se gradi na Lakišića haremu, stizala su obrazloženja da je dozvola izdata na osnovu Regulacionog plana iz 1995. godine koji je usvojilo Općinsko vijeće zapadnog dijela Mostara prije nego što je Grad profunkcionisao.

Međutim, ta dozvola je dodatno osnažena Zaključkom Odjela za urbanizam i gradnju/građenje Grada Mostara broj UP1-07/2-25-12059-1/16 iz 2018. godine kojom je čak propisano da je investitor u obavezi platiti rentu u iznosu od 244.495 KM.

Nakon što je investitor to i učinio Odjel za urbanizam i gradnju/građenje Grada Mostara, pod brojem UP1-07/2-25-12059/16 donio je Rješenje o izmjeni pravomoćnog Rješenja Odjela graditeljskog i prostornog uređenja Općinskog vijeća Općine Mostar, broj 07-III-361-2150-1/95.

Kako su brojevi protokola iz 2016. godine a dozvola postala pravosnažna u oktobru 2018. godine nije nam poznato.

Međutim, letimičan pogled na izvod iz Regulacionog plana na osnovu kojeg je dozvola izdata i aktuelno stanje na gradilištu koje smo snimili iz zraka, jasno pokazuje da se gabariti objekta koji se gradi na terenu i onog predviđenog Regulacionim planom na koji se investitor i Odjel za urbanizam pozivaju prilikom traženja odnosno ishođenja dozvola, ne podudaraju.

Naime jasno je da se gradi objekat mnogo veći od objekta koji je predviđen čak i Regulacionim planom iz vremena rata, navodno donesenim u redovnoj proceduri što nikada nije dokazano.

Aktuelno stanje na terenu je osnov da Gradska inspekcija poduzme ono što je u njenoj nadležnosti i uporedi stanje sa dozvolama koje izvođač radova odnosno investitor posjeduje.

Prilika je to i da se vidi kakvim to, u stvari, dozvolama investitori i raspolažu jer je svojevremeno predsjednik Gradskog vijeća izjavio da mu dozvole nisu date na uvid te je podnio Tužilaštvu HNK/Ž krivičnu prijavu protiv N.N. lica zbog nezakonitog izdavanja dozvola????

Naravno, prijava je odbačena u Kantonalnom tužilaštvu ali evo prilike da se utvrdi i ko je dozvole izdao, i na osnovu čega, i ko je primio uplatu rente i ko je novce od rente, i za šta, potrošio.

Evo prilike i gradskom pravobraniocu Mujkanoviću da ovaj zadatak riješi promptno kao što je promptno sam sebi prodao stan u vlasništvu Narodnog pozorišta i još promptnije ga (pre)prodao trećem licu.

I mali savjet pravnicima, međunarodni karakter gradnje ovog objekta, zbog učešća druge države u njegovom finansiranju, omogućava i nadležnost Tužilaštva BiH u ovom slučaju.

Naravno, ako sumnjaju da nešto nije po zakonu.

(24sata.info)