Ventilator - Eglo.com

Ovog ljeta se jedan toplotni val nadovezuje na drugi pa tražimo načine kako da pobjegnemo od visokih temperatura, ne samo napuštajući gradove ili tražeći najbliži bazen i park, već i tako da zaštitimo unutrašnjost vlastitog doma koliko god je moguće.

U tom smislu, postoje navike, većinom dobro poznate, koje pomažu: spuštanje roletni u najtoplijem dijelu dana, prozračivanje u ranim jutarnjim satima ili korištenje klimatizacijskih uređaja i ventilatora u glavnim prostorijama. Ali šta ako način na koji uređujemo svoj dom može pomoći u borbi protiv vrućine? U nastavku teksta otkrivamo vam pet najboljih dekoracijskih trikova za borbu protiv vrućina.

1. Biljke reguliraju temperaturu i vlagu

Biljke donose mnogo više od ljepote. Pomažu u regulaciji temperature i vlažnosti, a neke čak i pročišćuju zrak. Penjačice koje prekrivaju pergolu ili zid tokom najtoplijeg dijela godine odlične su – stvaraju hlad i hlade prostor. Biljke imaju i mirisnu funkciju – idealne za terase i balkone. Glicinija, jasmin i bugenvilija odličan su izbor kao prirodni osvježivači prostora.

2. Svijetle boje

Bijela, bež, boja pijeska i karamela idealne su za ljetne interijere, jer svijetle boje reflektiraju svjetlost i toplinu, za razliku od tamnih koje ih upijaju. Kombinirajte ih s kontrastima koji unose toplinu, poput pastelnih tonova – plavozelene, sivozelene, senf žute, pa čak i prigušene maline. Također, morski tonovi su uvijek dobrodošli, sve nijanse plave, od tirkizne do akvamarin zelene… Čak i koraljna boja, savjetuju dizajneri.

3. Prirodni i lagani materijali

Odabir materijala za podove, zidove i ostale strukture pomaže u borbi protiv vrućina te može biti presudan u toplijim krajevima ili za ljetne kuće. Najpreporučljiviji materijali za podove su prirodni kamen ili, ako to nije moguće, porculan s efektom kamena ili polirani cement u svijetlim nijansama. To su materijali koji ne zadržavaju toplinu, hladni su i izuzetno izdržljivi. Za zidove dizajneri preporučuju bijele ili zemljane mortove, a za stropove prirodne materijale poput drva, jute ili rafije, zbog teksture i topline koju unose. Kada je riječ o elementima koje možemo sezonski mijenjati, stručnjaci preporučuje lan, pamuk i jutu – prirodna vlakna koja „dišu“ i unose svježinu. Kao što su radile naše majke i nane, uklonite vunene tepihe i ostavite podove prozračnijima. Tepisi od jute, esparta ili konoplje su lagani i ne prenose toplinu. Isto vrijedi i za jastuke – zimski baršun zamijenite pamučnim, prugastim ili cvjetnim, te koristite pamučne plahte.

4. Stropni ventilatori

Ventilacija je ključna tokom cijele godine, a ljeti je nezaobilazna. Najbolje ju je provoditi rano ujutro i kasno navečer, s ciljem stvaranja propuha. Dovoljno je otvoriti prozore i vrata s obje strane doma. Stručnjaci posebno ističu stropne ventilatore – ne samo za rashlađivanje, nego i kao dekorativni detalj.

5. Smanjite vizuelnu opterećenost

Dizajneri upozoravaju na važnost smanjenja vizuelnog nereda, a to znači manje ambijenata, manje dekoracije – što je prostor lakši, to je ugodniji. Iako se taj savjet može primijeniti cijele godine, ljeti dolazi do izražaja – vizuelna i fizička lakoća čini prostor svježijim i prozračnijim.

(24sata.info)