jetra - freepik

Poboljšanje rada jetre zahtijeva holistički pristup, koji uključuje promjene u ishrani, načinu života i eventualno korištenje suplemenata, kaže na Instagramu prof. dr Dušan Vešović, specijaliste medicine rada.
Na tanjiru

Kada je riječ o ishrani, preporuka je da namirnice budu bogate vlaknima, antioksidansima, vitaminima i mineralima.

“Zeleno lisnato povrće, citrusno voće, orašasti plodovi i mahunarke su odlični izvori nutrijenata koji podržavaju zdravlje jetre. Takođe, hrana bogata zdravim mastima, poput maslinovog ulja i avokada, može da smanji upalu i poboljša njen rad. Izbegavajte prerađenu hranu, šećere i zasićene masti”, savjetuje doktor.
Voda da, alkohol ne

Voda je neophodna za sve tjelesne funkcije, uključujući detoksikaciju jetre. Dovoljan unos vode pomaže ovom organu da efikasno eliminiše toksine i štetne supstance iz organizma.

“Biljni čajevi, posebno zeleni čaj i čaj od maslačka, takođe mogu da pomognu u detoksikaciji i poboljšanju rada jetre. Izbegavajte prekomernu upotrebu alkohola i drugih štetnih supstanci da biste očuvali zdravlje na duže staze”, opominje doktor.
Pomoć prirode

Specifični dodaci ishrani koji podržavaju detoksikaciju i regeneraciju jetre mogu da budu sikavica (mliječni čkalj), kurkuma i različiti antioksidansi. Preporučuju se kada tijelo ne dobija dovoljno esencijalnih hranljivih materija iz ishrane.

“Fizička aktivnost takođe igra važnu ulogu u detoksikaciji. Savetujem da svaki slobodni trenutak provedete u prirodi, šetate brzinom koja vam odgovara, da dišete duboko, da uradite neku vežbu i da uživate u zvuku vetra. Na ovaj način poboljšaćete i cirkulaciju i stanje endokrinog sistema, a odagnaćete i neke teške, turobne misli koje vas muče”, poručuje doktor, prenosi Kurir.

(24sata.info)