Plijesan - Shutterstock

Da biste spriječili njihov povratak, često brišite vlažne površine, koristite odvlaživač zraka i prskajte ocat na vlažne površine kao što su slavine.

Ipak, ako se plijesan pojavila, isprobajte neke od navedenih metoda.

Bijeli ocat

Iako ga možete razrijediti vodom kako biste smanjili oštar miris, ocat najbolje djeluje kada se poprska ravno iz boce na problematično područje. Ostavite da djeluje nekoliko sati, a zatim četkom izribajte plijesan. Ako vam smeta miris octa, dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja poput lavande, ali znajte da će snažan miris nestati nakon nekoliko sati.

Istraživanja su pokazala da bijeli ocat ubija 82 posto spora plijesni, kao i viruse i bakterije. Ocat također može spriječiti pojavu plijesni ako ga poprskate po površinama i ostavite da se osuši.

Otopina ulja čajevca

Ulje čajevca, iako učinkovito kao prirodno sredstvo za uklanjanje plijesni, skuplje je od nekih drugih ekološki prihvatljivih sredstava. Međutim, dovoljne su samo dvije kašičice ulja čajevca pomiješane s dvije šolje za uklanjanje plijesni. Raspršite otopinu na spore plijesni, ali nemojte ispirati. Poput octa, ulje čajevca ima jak miris, koji će nestati u roku od nekoliko dana, prenosi Klix.

Ekstrakt sjemenki citrusa i voda

Za razliku od octa i ulja čajevca, ekstrakt sjemenki citrusa kao što je ekstrakt sjemenki grejpa nema miris. Sipajte nekih 20 kapi ekstrakta s dvije šolje vode u bočicu s raspršivačem i poprskajte po plijesni. Kao i kod drugih otopina, nemojte ispirati.

Soda bikarbona

Ako se koristi s octom i vodom ili čak samo s vodom, soda bikarbona učinkovito uklanja plijesan prirodnim putem. Otopite sodu bikarbonu u vodi ili otopini vode i octa i poprskajte po površini. Ostavite da stoji nekoliko sati, zatim izribajte i obrišite vlažnom krpom. Soda bikarbona prirodno je dezinficijens i izrazito blaga pa će ova otopina očistiti plijesan bez ostavljanja mirisa.

(24sata.info)