
U najnovijoj objavi na društvenoj mreži Truth Social, američki predsjednik Donald Trump izrazio je oštru kritiku prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu zbog nedavnih raketnih napada na ukrajinske civilne ciljeve.
Trump je upozorio da bi Rusija mogla biti suočena s dodatnim ekonomskim pritiscima ako ne pristane na mirovne pregovore.
“Samo pokušavam da počistim nered koji su mi ostavili Obama i Biden, a kakav je to tek nered. Uz sve to, nema nikakvog opravdanja za to što je Putin posljednjih dana ispaljivao rakete na civilna područja, gradove i naselja. Počinjem da mislim da možda i ne želi zaustaviti rat, već me samo zavlači, i da s njim treba postupiti drugačije – preko bankarskih mjera ili sekundarnih sankcija? Previše ljudi gine!”, poručio je Trump.
Ova izjava dolazi nakon što su ruske snage izvele intenzivne raketne i dron napade na Ukrajinu, pri čemu je poginulo 12 civila, a više od 80 je povrijeđeno.
Trump je prethodno tvrdio da bi rat bio izbjegnut da je on bio predsjednik u to vrijeme, ali sada pokazuje spremnost na primjenu ekonomskih mjera kako bi se okončao sukob .
Iako je Trump ranije bio kritiziran zbog navodne bliskosti s Putinom, njegova najnovija retorika sugerira promjenu pristupa.
Trump je ranije govorio da ne želi “povrijediti Rusiju” i da “voli ruski narod”, naglašavajući da je cilj njegovih prijetnji potaknuti Putina na prekid rata.
Podsjećamo, danas su se u Vatikanu susreli upravo Trump i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Zeleksi je rekao da se radilo o dobrom sastanku gdje su pričali “jedan na jedan”.
(24sata.info)