Hezbollah - reuters

Zvaničnik Hezbollaha, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je detonacija pejdžera “najveći sigurnosni propust” kojem je grupa bila izložena u skoro godinu dana rata s Izraelom.

Eksplozije su se dogodile usred pojačanog nasilja između Izraela i Hezbollaha, koji su bili uključeni u prekograničnu razmjenu vatre otkako je izbio rat u Gazi prošlog oktobra u najgoroj takvoj eskalaciji u posljednjih nekoliko godina.

Izraelska vojska nije odmah komentarisala Reutersove upite o detonacijama.

Novinar Reutersa vidio je kola hitne pomoći kako jure kroz južna predgrađa glavnog grada Bejruta usred široko rasprostranjene panike. Stanovnici su rekli da su se eksplozije događale čak 30 minuta nakon prvih eksplozija. Bezbjednosni izvor je dodao da su uređaji eksplodirali i na jugu Libana, prenosi N1.

Regionalne medijske kuće su prenijele CCTV snimke eksplozije na kojima se vidi uređaj slučan malom ručnom uređju koji je bio postavljen pored blagajne prodavnice gdje je jedna osoba plaćala račun. Na drugim snimcima izgleda da je eksplozija oborila osobu koja je stajala na štandu s voćem na pijaci.

Libanski centar za krizne operacije, kojim upravlja ministarstvo zdravlja, zamolio je sve medicinske radnike da se upute u svoje zdravstvene ustanove kako bi pomogli s ogromnim brojem ranjenih koji dolaze da prime hitnu pomoć.

U saopćenju se preporučuje zdravstvenim radnicima da ne koriste pejdžere.

Prvi medijski izvještaji iz Libana navode da je i ambasador Islamske Republike Iran u Bejrutu, Mojtaba Amani, povrijeđen u napadu.

Nepotvrđeni medijski izvještaji govore da Izrael stoji iza masovnog cyber napada na Liban i Siriju, prenosi iranska agencija Mehr.

Hezbollah je ispalio projektile na Izrael odmah nakon napada Hamasovih naoružanih napadača na Izrael 7. oktobra. Od tada, Hezbolah i Izrael neprestano razmjenjuju vatru, izbjegavajući veliku eskalaciju dok rat bjesni u Gazi na jugu.

Desetine hiljada ljudi raseljeno je iz gradova i sela s obje strane granice zbog neprijateljstava.

(24sata.info)