U okviru međunarodne kulturne manifestacije „Mostarsko ljeto 2025“ večeras su održana dva sadržaja koja su oduševila publiku. Riječ je o predstavi „Ćiro“ autorskog tima Antonio Gabelić-Tarik Filipović i promociji zbirke „Grane iz kojih niču ruke“ autorice Lejle Mušić.

U jedinstvenom i očaravajućem ambijentu Starog grada Mostara publika je imala privilegiju uživati u izuzetnoj izvedbi Tarika Filipovića, koji je odigrao svoju monokomediju “Ćiro”, posvećenu legendarnom nogometnom treneru Miroslavu Ćiri Blaževiću. Predstava je izazvala veliki interes publike koja je sa oduševljenjem reagovala na sjajnu glumačku igru Filipovića.

„Prvi put nastupam u okviru manifestacije ‘Mostarsko ljeto’ i veliko mi je zadovoljstvo. Volim ovaj grad i kada su me pozvali iz Narodnog pozorišta Mostar, bio je to jednostavno poziv koji se ne odbija. Večerašnji nastup u sklopu ove manifestacije mi znači jer se Mostar nekako posebno voli. Moja majka je govorila, obzirom da je često kao djevojčica dolazila kod svog dajdže/ujaka ovdje, da je Mostar najljepši grad na svijetu te se nadam da će ovaj grad opet živjeti punim plućima kao što je živio nekada i biti biser BiH“, istakao je Filipović.

Istovremeno, u prekrasnom ambijentu dvorišta Instituta Yunus Emre, a u organizaciji Narodne biblioteke Mostar, upriličena je promocija zbirke poezije „Grane iz kojih niču ruke“ autorice Lejle Mušić.

„Stihovi u koricama ove knjige nastajali su još od srednje škole. Kao djeca rata, rano smo sazrijevali i promišljali o svijetu koji nas okružuje i besmislu koji je tada vladao. U takvim okolnostima, čitanje je nudilo alternativne, lijepe svjetove u kojima se maštalo i razmišljalo o životu. Polahko se otkrivao svijet kakav može i kakav bi trebao biti pored onog koji je vladao. Godinama kasnije, u skladu sa životnom zrelošću i znanjem koje se stjecalo, stihovi su se dorađivali, oblikovali i pisali novi. Sve se posložilo u zbirku prije nekoliko godina“, naglasila je Mušić te je dodala da joj je velika čast učestvovati i promovisati zbirku u sklopu manifestacije „Mostarsko ljeto“.

Pored autorice, o knjizi su govorili recenzenti: dr. Melida Travančić, dr. Lejla Boškailo i dr. Nermin Ormanović. Moderator promocije bila je prof. Haris Ćukle, a u muzičkom dijelu večeri nastupio je Adnan Pajević.

Naredni sadržaj u okviru „Mostarskog ljeta“ slijedi u ponedjeljak, 21.07., u Institutu Yunus Emre Mostar, kada će biti upriličena manifestacija “Čuvari tradicije” sa početkom u 20:45 sati. Svečanost će biti održana povodom obilježavanja 20. godišnjice upisa Starog mosta na UNESCO listu svjetske zaštićene kulturne baštine i 21. godišnjice obnove Starog mosta, pišu Vijesti.

(24sata.info)