
U odgovoru na upit portala Klix.ba, OSCE je naglasio da je revizija izbornog zakonodavstva neophodna, ali da mora biti u skladu s preporukama međunarodnih tijela, poput OSCE-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Venecijanske komisije i Grupe država Vijeća Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO).
“Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (Misija) dosljedno zastupa stav o potrebi temeljite, inkluzivne i transparentne revizije izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine, prvenstveno u svrhu unapređenja integriteta izbora i zaštite demokratskih prava njenih građana. Reformu Izbornog zakona BiH treba preduzeti na način koji omogućava provedbu preporuka ključnih međunarodnih tijela, uključujući OSCE-ov Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Venecijansku komisiju i Grupu država Vijeća Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO)”, poručuju iz OSCE-a.
Nezavisnost CIK-a ugrožena?
OSCE je posebno istakao zabrinutost u vezi s predloženim amandmanima koji se tiču sastava i načina izbora članova CIK-a.
“U vezi sa konkretnim amandmanima koje je predložio HDZ BiH, Misija bi željela podsjetiti sve aktere da je nezavisnost Centralne izborne komisije od najveće važnosti. Nezavisni CIK predstavlja ključnu komponentu procesa izborne reforme koji mogu pomoći da se ojačaju nove demokratske države kao što je Bosna i Hercegovina. Predloženi amandmani u vezi sa izborom i imenovanjem članova CIK-a bi u značajnoj mjeri podrili autonomiju i nepristrasnost Centralne izborne komisije (CIK), te učinili CIK podložnijim političkom uticaju i vanjskom uplitanju”, dodaju iz OSCE-a.
Dodatni kriteriji za izbor člana Predsjedništva iz reda Hrvata
Također, OSCE je komentarisao i predlog HDZ-a da se uvode dodatni kumulativni uslovi za izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH, ukazujući na potencijalne posljedice po širi politički sistem.
“Iako se predloženim amandmanima uvode dodatni kumulativni uslovi koji moraju biti ispunjeni da bi se osigurala pobjeda na izborima, uvođenje tih dodatnih uslova bi imalo uticaja na širi politički sistem, imajući u vidu da bi diskriminatorne odredbe Ustava i izbornog zakonodavstva trebalo ukinuti u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, ističu iz OSCE-a.
OSCE je pozvao sve političke aktere na hitan i konstruktivan dijalog kako bi se osigurao transparentan i inkluzivan proces izborne reforme.
“Apelujemo na sve političke aktere da se hitno i konstruktivno angažuju u inkluzivnom i transparentnom procesu izborne reforme, sa ciljem unapređenja stanja u državi u korist svih njenih građana”, zaključuju u OSCE-u.
(24sata.info)