Ilustracija - nezavisne.com

Nedavna odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1.000 KM izazvala je različite reakcije u javnosti i poslovnim krugovima.

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH je izjavio za N1 BiH da su doprinosi u FBiH preveliki i da na minimalac 1.000 KM iznose 744 KM.

„Taj procenat je zaista ogroman i traje borba 6-7 godina, čak i ranije, da se smanje doprinosi. Čak je u vrijeme premijera Brankovića bilo ideja ali nikad ništa nije provedeno“, rekao je Smailbegović za N1 BiH.

Na pitanje gdje ide sav taj novac Smailbegović je kazao da ima nekoliko razloga zašto se ne ide u reforme.

„Najveći je razlog javni sektor. Šta nam se dešava? Smanjuje nam se broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji, u 2023. nam se smanjio broj zapsolenih za 5%. Kod nas je u javnom sektoru zaposleno 32% ukupno zaposlenih, a evropski prosjek je 15 odsto. Mi imamo više nego duplo sa platama većim nego u realnom sektoru. Uvijek spominejmo uređenje, Švajcarska koja ima slično uređenje kao mi ali su po tom pitanju najbolji u Evropi“, kazao je Smailbegović.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH ukazao je i na to da BiH ima izuzetno veliki broj penzionera u odnosu na broj zaposlenih i da je u Evropi po tom parametru od nas samo gora Rumunija.

Da bismo došli na evropski prosjek treba nam još 200.000 zaposlenih kako bi sve bilo održivo.

Na pitanje koliko su i poslodavci odgovorni Smailbegović kaže da ima onih koji su doprinijeli ovakvom stanju.

„Društvo i sistem moraju da destimulišu sivu ekonomiju. Ima načina kako da se te stvari riješe, ali ovo nije način“, mišljenja je.

Snježana Kopruner, direktorka i vlasnica firme iz Travnika, na pitanja o stimulaciji radnika kazala da je Vlada FBiH dala mogućnost da se stimulišu zaposleni sa 420 KM, ali za sve zaposlene isto.

„Radnici su mislili da smo mi dobili taj novac da im ga isplatimo“, dodala je.

Kopruner je ukazala i na tešku situaciju na tržištu.

„Da je 1.000 KM malo za preživljavanje to se svi slažemo. No mi moramo pojačati i produktivnost“, istakla je.

Kopruner je poručila i da se nada da će Vlada FBiH korigovati odluku i ostaviti doprinose na prijašnjem nivou ukazujući na to da plate radnicima mogu biti i veće.

„Postoji veliki broj kompanija koje neće moći preživjeti, a naročito one koje imaju nekvalifikovanu radnu snagu“, zaključila je, između ostalog, Kopruner, piše N1.

(24sata.info)