Ovaj običaj može ometati pravilnu funkciju probavnog sistema, što može dovesti do različitih problema sa zdravljem.

Kada jedemo, naše tijelo povećava protok krvi prema želucu i crijevima kako bi podržalo probavu hrane. Ovaj proces omogućava optimalnu razgradnju hrane i transport hranjivih tvari.

Međutim, kada se tuširamo toplom vodom, temperatura izaziva širenje krvnih sudova, posebno u koži, što dovodi do vazodilatacije. To znači da se više krvi povlači prema površini tijela kako bi se ono ohladilo, smanjujući količinu krvi koja je dostupna za probavni sistem, prenosi Klix.

Kao rezultat toga, krv koja je potrebna za efikasnu probavu nije dovoljno prisutna u želucu i crijevima, što može usporiti proces razgradnje hrane. U takvim okolnostima, možete se osjećati tromo i prepunjeno, jer vaš probavni sistem ne dobija dovoljno resursa da bi optimalno radio.

Također, toplina iz tuša može opustiti mišiće u probavnom traktu, usporavajući brzinu kojom hrana napušta želudac. Ovaj usporeni proces može izazvati osjećaj nelagode i produženo varenje. Pored toga, naglo izlaganje toplini može izazvati pad krvnog pritiska, jer širenje krvnih žila omogućava krvi da se nakuplja u koži, smanjujući ukupni krvni pritisak u tijelu.

Kada se to dogodi odmah nakon jela, može doći do vrtoglavice i mučnine, naročito ako se naglo pomjerate ili ustanete tokom tuširanja. Vaše tijelo je već angažovano na probavi, pa dodatna potražnja za krvlju za hlađenje kože može izazvati nelagodu, jer krv ne stigne da cirkuliše dovoljno efikasno do mozga i drugih važnih organa.

S obzirom na sve ove faktore, bolje je sačekati barem sat vremena nakon obroka prije nego što se tuširate toplom vodom kako biste omogućili vašem probavnom sistemu da normalno funkcioniše.

(24sata.info)