Švicarska investicijska banka UBS objavila je veliki izvještaj za 2024. godinu u kojem analizira kretanje raspodjele bogatstva u Evropi i svijetu te trendove koje će pratiti bogati pojedinci u bliskoj budućnosti, a tiču se ulaganja..
U opširnom izvještaju UBS je analizirao više od 50 ključnih tržišta i ustvrdio da svijet postaje progresivno bogatiji u svim segmentima.
“Pad koji smo vidjeli u kontekstu globalnog bogatstva 2022. bio je samo bljesak”, objasnili su.
Također, u izvještaju se navodi da odraslima treba više vremena da steknu bogatstvo, ali da se događa tzv. veliki horizontalni transfer bogatstva.
“U mnogim slučajevima, jedan partner je mlađi od drugog i općenito govoreći, žene nadžive muškarce u prosjeku četiri godine, bez obzira na regiju i prosječni životni vijek. To znači da unutargeneracijsko nasljeđe često prethodi međugeneracijskom prijenosu bogatstva. Kao što naša analiza pokazuje, nasljednik supružnika može očekivati da će zadržati to bogatstvo u prosjeku četiri godine prije nego što ga prenese na sljedeću generaciju,” navodi se.
Analiza također pokazuje kako će se bogatstvo od 83,5 triliona dolara na ovaj način transferirati u sljedećih 20-25 godina.
“Procjenjujemo da će devet triliona američkih dolara od toga biti prebačeno horizontalno između supružnika, većinom u Americi”, objasnili su.
Kada je riječ o broju milionera, on će i sljedećih godina rasti.
“U 2023. godini milijunaši su već činili 1,5 posto ukupne odrasle populacije koju smo analizirali. Sjedinjene Države imale su najveći broj, gotovo 22 miliona ljudi (ili 38 posto ukupnog broja). Kina je bila na drugom mjestu s nešto više od šest miliona – otprilike dvostruko više od broja U.K., koji je zauzeo treće mjesto. Do 2028. broj odraslih osoba s neto vrijednošću većom od milion dolara porast će na 52 od 56 tržišta. Najmanje na jednom tržištu, kao što je Tajvan, ovo povećanje može doseći 50 posto, bit će dvije značajne iznimke u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj”, analizirao je UBS.
Kada je riječ o rastu bogatstva, ono od 2008. godine najbrže raste u Aziji i na Pacifiku.
“Bogatstvo u azijsko-pacifičkom području najviše je poraslo, za gotovo 177 posto, otkako smo objavili naš prvi Globalni izvještaj o bogatstvu prije 15 godina. Amerika je druga, s gotovo 146 posto, dok tržište EMEA (Europa, Bliski istok i Afrika) zaostaje daleko iza s nešto manje od 44 posto. Izniman rast azijsko-pacifičkog te finansijskog i nefinancijskog bogatstva bio je, posebice, popraćen značajnim povećanjem duga porastao je za više od 192 posto od 2008., što je više od dvadeset puta više od EMEA i više od četiri puta više od SAD-a,” naveli su.
Jednakost, ili njezin nedostatak, i dalje je istaknuta tema u raspravama o bogatstvu, prenosi SEEbiz.
“Od 2008. nejednakost na američkom sjeveru lagano je opala, dok je porasla u Latinskoj Americi, kao i većini istočne Evrope i Azije, uz značajne iznimke Južne Koreje i Hong Konga. Nejednakost je porasla za 20 posto u Španiji S druge strane, imamo pad od približno pet posto u Njemačkoj i Austriji, nešto više od 4,5 posto u Švicarskoj i nešto više od 3,5 posto u Nizozemskoj”, navode u analizi.
U analizi UBS-a detaljna je pozornost posvećena distribuciji milionera po svijetu.
Prema novim podacima, najveći broj milionera ima SAD, njih 22 miliona.
Na drugom je mjestu Kina s nešto više od šest miliona, što je otprilike dvostruko više od trećeg tržišta – Velike Britanije. Japan, Njemačka i Francuska imaju milionsko stanovništvo ispod tri miliona, a Australija i Kanada ispod dva miliona.
“Sjedinjene Države imaju 38 posto svjetskih milionera, zapadna Evropa 28 posto i Kina 10 posto, što je jednako zbroju Japana, Indije, Indonezije, Južne Koreje, Singapura i Tajlanda. Zanimljivo je da je relativno mala Nizozemska dom za 1.200.000 milionera , otprilike ima ih u Španiji Italiji”, analiziraju.
Velik dio povećanja milionera došao je kroz poduzetničke aktivnosti i uvrštavanje na burzu.
“Najveći udio milionera po glavi stanovnika u našem uzorku pronađen je u Luksemburgu na preko 16 posto odraslih, u Švicarskoj oko 15 posto iu Australiji oko 10 posto. Slijedi Singapur s nešto više od 6,5 posto. Treba napomenuti da Monako nije dio našeg uzorka analiziranih tržišta”, objašnjavaju.
(24sata.info)