Nažalost, ističe Sladić, konsenzus sva tri korištena prognozna modela (ICON, ECMWF i GFS) govore da novi val obilnijih padavina očekujemo u noći s utorka na srijedu koji će se od zapada premještati prema jugoistoku.
“Izraženo visinsko strujanje s jugozapada dovlači veće količine vlage s Mediterana i u ovakvim uslovima ponovo najviše su pogođena područja Hercegovine. Posmatrajući strujanje zraka kao i vlagu kroz vertikalni presjek atmosfere, najobilnije padavine su u područjima uz Jadran, kao i na krajnjem jugu te istoku Hercegovine, gdje će one biti praćene grmljavinom, uzimajući u obzir koliko je dostupno toplotne energije, prije svega od mora”, naveo je Sladić, prenosi N1.
Intenzivnije padavine, nažalost, ponovo i prolazno se očekuju i na sjeverozapadu i sjeveru Hercegovine, odnosno u područjima koja su već žestoko zahvaćena, a recimo da je to sjeverna granica očekivane padavinske zone.
“Ipak, postoje razlike. U odnosu na noć na petak, nemamo veće pristizanje hladnijeg zraka po visini pa je strujanje nešto slabije u odnosu na prošli put, pogotovo u nižim slojevima, a nemamo ni prizemne ciklone u Jadranu kao u petak. Stoga, za očekivati je da centralni dio Bosne (Kiseljak i sjevernije) ipak prođe sa znatno manjim količinama padavina te manjim rizikom ovog puta, ali ne i bez jednog jačeg, prolaznog pljuska. Smirenje padavina očekuje se u prijepodnevnim satima srijede”, naveo je Sladić.
Brojna upozorenja nadležnih hidrometeoroloških službi su izdata, naglašava Sladić, pa ih ozbiljno shvatimo ovog puta. Nije zgoreg ponovo ih podijeliti:
(24sata.info)