Agencije

Iranske rakete, prema radarskim podacima koje je vidio The Telegraph, direktno su pogodile pet izraelskih vojnih objekata tokom nedavnog 12-dnevnog rata.

Izraelske vlasti nisu javno objavile ove udare, a izvještavanje o njima iz same zemlje zabranjeno je zbog strogih zakona o vojnoj cenzuri. Ova otkrića dodatno komplikuju propagandni rat između dvije strane, s obzirom na to da i Izrael i Iran pokušavaju predstaviti sebe kao apsolutne pobjednike.

Nove podatke s The Telegraphom su podijelili američki akademici sa Državnog univerziteta Oregon, koji se bave analizom satelitskih radarskih snimaka za otkrivanje štete od bombardovanja u ratnim zonama, prneosi Radiosarajevo.

Prema tim podacima, šest iranskih raketa pogodilo je pet vojnih objekata o kojima ranije nije bilo izvještaja – na sjeveru, jugu i u centralnim dijelovima Izraela. Među njima se nalaze velika zračna baza, centar za prikupljanje obavještajnih podataka i logistička baza.

Na upit The Telegrapha u petak, Izraelske odbrambene snage (IDF) odbile su komentarisati stopu presretanja raketa ili štetu na svojim bazama.

“Ono što možemo reći jeste da su sve relevantne jedinice zadržale operativni kontinuitet tokom cijele operacije”, rekao je portparol IDF-a.

Napadi na vojne objekte dolaze uz 36 već poznatih slučajeva kada su iranske rakete probile izraelski protivraketni sistem, uzrokujući ozbiljnu štetu na stambenoj i industrijskoj infrastrukturi.

Analiza The Telegrapha pokazuje da je većina iranskih raketa bila presretnuta, ali se broj onih koje su prošle kroz odbranu postepeno povećavao tokom prvih osam dana rata.

tručnjaci ističu da uzroci za to nisu sasvim jasni, ali mogu uključivati ograničene zalihe izraelskih presretačkih raketa, poboljšane taktike lansiranja s iranske strane, kao i upotrebu sofisticiranijih projektila.

Tokom cijelog 12-dnevnog sukoba, izraelski sistem odbrane bio je dodatno podržan s dvije američke kopnene baterije THAAD sistema, kao i brodskim presretačima lansiranim s američkih plovila u Crvenom moru.

Procjenjuje se da su SAD lansirale najmanje 36 THAAD presretača tokom sukoba, pri čemu svaki košta oko 12 miliona dolara.

U Izraelu, gusto naseljenoj zemlji s oko 9,7 miliona stanovnika, probijanje njihovih čuvenih protivraketnih sistema doživljeno je kao šok. Vlasti su bile prinuđene izdati upozorenja da sistem ‘nije hermetički zatvoren’.

(24sata.info)