
Meta navodno obučava svoje AI chatbotove da korisnicima šalju poruke i kada ih oni prethodno nisu kontaktirali. Nova funkcija se testira u AI Studio.
To je platforma koja je otvorena svima, na kojoj korisnici mogu bez programerskog znanja da kreiraju sopstvene chatbotove.
Mnogi su se već susreli sa neugodnim pasivno-agresivnim porukama poput “?” kada kasne sa odgovorom u razgovoru. Uskoro, slične mada vjerovatno ljubaznije poruke mogli biste dobijati od AI botova na Instagramu ili WhatsAppu, ako ste s njima ranije komunicirali.
Prema izvještaju “Business Insidera”, Meta testira novu funkciju unutar chat-bota kreiranih putem AI Studio softvera bez potrebe za kodiranjem. Opcija omogućuje da šalju poruke na sopstvenu inicijativu, oslanjajući se na prethodne razgovore.
Ovaj projekat se interno naziva Project Omni, a cilj mu je da “korisnicima pruži dodatnu vrijednost i poveća njihovo ponovno angažovanje i lojalnost”. Meta AI Studio omogućava korisnicima da personalizuju izgled chatbota, izaberu sadržaje na kojima se trenira, odrede u kojoj Meta aplikaciji će se pojaviti. I to sve to bez ikakvih tehničkih znanja. Meta ohrabruje korisnike da ove botove posmatraju kao “produžetak sebe u digitalnom obliku”.
Primjer iz dokumenata govori o chatbotu koji je specijalizovan za filmove, pod imenom “Maestro filmske magije”. On bi mogao korisniku da pošalje poruku poput:
“Nadam se da vam je dan ispunjen harmonijom! Htio sam da provjerim da li ste možda otkrili neku novu omiljenu filmsku muziku ili kompozitora. Ili biste možda željeli preporuke za filmsko veče? Samo recite rado ću pomoći!”
Postoji i finansijska logika iza ove ideje. Meta želi da zadrži korisnike u interakciji sa chatbotovima, jer što je angažovanje duže to su veći prihodi. Kompanija očekuje da ove godine zaradi između dvije i tri milijarde dolara isključivo od generativne vještačke inteligencije. Do 2035. godine, ta cifra bi mogla dostići čak 1.4 biliona dolara ali samo ako korisnici nastave redovno da koriste AI alate. U tom kontekstu, prijateljski podsjetnici od chatbota djeluju kao logičan korak.
Za sada, funkcija je u fazi testiranja
Iako djeluje kao da se time zalazi u sivu zonu korisničkog pristanka, portparol Mete kaže da će chatbotovi slati poruke samo ako je korisnik prethodno započeo razgovor. Takođe, neće slati dodatne poruke ako se prva ignoriše. Poruke moraju biti u skladu sa ličnošću bota i temama prethodnih razgovora, uz pozitivan ton, bez ulaska u kontroverzne ili osjetljive teme – osim ako ih korisnik sam ne pomene.
Inače, prošlog mjeseca Meta je upozorila korisnike da ne dijele lične informacije u javnim četovima AI bota, nakon što se pokazalo da mnogi to rade nesvjesno, prenosi “PCpress“.
(24sata.info)