Ako perete kosu nakon bojenja prije nego što prođu 72 sata, rizikujete da vam se boja skine brže nego što bi trebala, a poznati britanski frizer Rob Czlapke objašnjava zbog čega se to može desiti.

Frizer i vlasnik salona u Manchesteru Rob Czlapke kaže da su hemikalije iz šampona jedan od najvećih razloga zašto kosa brzo gubi boju, jer šamponiranje uklanja prirodna ulja i uništava joj teksturu.

“Šamponiranjem se, osim loših ulja i prljavštine, uklanjaju i zdrava ulja koja vlasište proizvodi kako bi zaštitilo kosu”, rekao je Czlapke koji kaže da šampon žlijezde potiče da proizvedu još više ulja, što onda rezultira masnom kosom.

“Zato treba izbjegavati jake šampone koji sadrže puno hemikalija: konzervanse, sulfate i sintetičke mirise”, objasnio je.

Umjesto njih on preporučuje šampone na bazi esencijalnih ulja s organskim sastojcima koji će očistiti vlasište, a boju ostaviti postojanom.

“S njima će se kosa imati priliku oporaviti od bojenja i duže će ostati zdrava, a i boja će duže trajati”, dodaje on i objašnjava kako se se još bojama za kosu može produžiti vijek:

Nakon bojenja kosu nemojte prati barem 72 sata

Svaki pramen kose sadrži sitne pore (kutikule) koje se kod procesa bojenja otvaraju da upiju novu boju, a nakon nekog vremena se opet zatvaraju.

“Ako kosu nakon bojenja operete prije nego što prođu 72 sata, boja će se s vlasi skinuti i prije nego se kutikule zatvore”, kaže Czlapke.

Bojenu kosu perite s hladnijom vodom

Kutikule se otvaraju i oštećuju i od visoke temperature, pa pranje kose u mlakoj vodi također pomaže da boja duže traje.

Ostavite kosu da se osuši na zraku

Sušenje kose fenom isto može oštetiti kutikulu i boju, pa je ostavite da se suši prirodno.

Izbjegavajte ravnanje i kovrčanje bojene kose

Zbog korištenja alata za oblikovanje kose odmah nakon pranja tjeme ne stiže stvoriti zaštitna ulja, a oštećuju se i pigmenti boje.

“Ako planirate izlazak, pustite da prođe nekoliko sati između pranja i oblikovanja kose”, savjetuje frizer.

(Večernji)