raport.ba
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto pojasnio je trenutno rješenje problema Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) koji je nastao zbog duga Vlade Republike Srpske prema slovenačkoj firmi “Viaduct”.
Forto je poručio da je BHANSA nastala kao kolateralna šteta. Drugi problem koji je istakao jeste kako će BiH kao država uspostaviti presedan isplate ovakvih presuda, imajući u vidu da postoji još nekoliko procesa koji su višestruko veći.

“Kako ovo riješimo i otplatimo – to će uspostaviti presedan za sve buduće koji budu dolazili”, rekao je Forto te dodao:

“BiH bi mogla izgubiti prelete i prihode, ali i potencijalno i kontrolu nad svojim nebom koja bi mogla biti prepuštena drugim državama. Povratak kontrole bi mogao trajati godinama i možda ga nikada ne dobijemo”, pojasnio je Forto.

On je rekao kako je pripremljena odluka o privremenom finansiranju BHANSA-e koja je u nacrtu te će se naći u utorak na sjednici Vijeća ministara, a nada se da će svi pokazati dovoljno razuma da se i usvoji.

“Ako ova odluka bude donesena u utorak i bude dovoljno sredstava u budžetu BiH, a trebalo bi, ugasili smo barem taj požar dok se ne riješi ovaj proces”, rekao je Forto.

Istakao je da je to RS danas s ovakvim problemom, a sutra može biti kanton ili neki drugi nivo vlasti.

“Treba nam sistem gdje će štetu platiti onaj koji je prouzrokovao štetu”, istakao je on.

Dakle, ako ovaj prijedlog bude usvojen, Ministarstvo finansija BiH će biti obavezno dostavljati iznose mjesečnih potreba ovog agenciji sa neutrošenih sredstava, a u te potrebe se uključuju i kantonalna ulaganja.

Forto je rekao da je ovo neka vrsta pozajmice te će BHANSA prvog dana, kada se odblokiraju ova sredstva, morati vratiti ova sredstva u budžet.

On je naveo da je do sada upućeno 17 urgencija prema Vladi RS-a te da nije odgovoreno ni na jedan dopis.

“Svjetlo na kraju tunela”

Predsjednik Sindikata kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini Vinko Malnar poručio je da su zaposlenici dovedeni u situacija koja nema veze s njihovim poslom već politikom.

“Naš posao je siguran let, da putnici brzo i sigurno stignu na odredište. Mi smo neprofitna organizacija koja godišnje uveze 85 miliona KM i dio ide i entitetima”, objasnio je on.

Istakao je kako ovi zaposlenici nisu kadar koji se lako može naći na biru za zapošljavanje, ali i kako Fortin prijedlog vide kao svjetlo na kraju tunela.

Malnar je poručio da se ne radi “samo” o 500 zaposlenika koji bi ostali bez dijela plate, što se već desilo, već i njihovih porodica.

(24sata.info)