
Neke aktivnosti koje potiču stimulaciju mozga mogu pomoći u procesu zdravog starenja.
Kako starimo, naš mozak doživljava brojne strukturalne i funkcionalne promjene. S vremenom, to može dovesti do smanjenja kognitivnih sposobnosti, pamćenja, pa čak i emocionalne regulacije.
Određeni faktori u životu mogu ubrzati starenje mozga, dok genetika također ima svoju ulogu. Dobra vijest je da aktivnosti koje stimulišu mozak mogu pomoći u prevenciji ovih problema.
Vježbe za stimulaciju mozga su jako važne
„Baš kao što se kaže: ‘ako ne koristiš, izgubit ćeš’, korištenje svog mozga može ga zaštititi, barem do određenog stepena, od tipičnog opadanja pamćenja i usporavanja“, objašnjava Carrie Ditzel, doktorica psihologije i stručnjakinja za geropsihologiju u Baker Street Behavioral Health.
Ditzel ističe da stimulacija mozga može poboljšati mentalnu oštrinu, zaštititi od opadanja i poboljšati opšti osjećaj blagostanja. Također napominje da poduzimanje svjesnih koraka kako bi se poboljšalo zdravlje mozga vraća kontrolu u vaše ruke, što može biti izuzetno motivirajuće i pomoći u održavanju zdravlja.
Evo nekoliko preporuka stručnjaka za stimulaciju mozga
1. Krećite se na zdrav način
Vježbanje je jedan od najboljih načina za poboljšanje zdravlja tijela, ali također ima brojne koristi za mozak. Ditzel preporučuje da odaberete aktivnost koju volite i koja se fokusira na zdravlje vašeg srca i kardiovaskularnog sistema, poput brze šetnje, joge, pilatesa, dizanja tegova ili plivanja.
„Promijenite svoj pristup vježbanju, ne gledajte ga samo kao način za mršavljenje ili oblikovanje mišića, već i kao način očuvanja zdravlja mozga“, savjetuje Ditzel. „Često gubimo motivaciju za vježbanje ako ne vidimo rezultate na vagi, ali ako se podsjetite da svaki put kad vježbate, svom mozgu dajete ‘pojačivač’ i štitite ga od kognitivnog opadanja, to vam može dati dodatnu motivaciju.“
2. Slušajte različite vrste muzike
Muzika ima trenutni utjecaj na naše raspoloženje, a također je povezana i sa zdravljem mozga. „Interakcija s različitim vrstama muzike pokazala je višestruke efekte na emocionalne i kognitivne funkcije mozga“, kaže Nadia Kumentas, doktorica naturopatske medicine. Muzika može utjecati na procese učenja, poboljšati auditivne vještine i pažnju, te unaprijediti pamćenje, što je korisno za ukupno zdravlje mozga.
Kreirajte playlistu sa različitim žanrovima koji odgovaraju vašim aktivnostima i raspoloženju tokom dana.
3. Pozovite prijatelje
Ljudi su društvena bića, čak i oni najintrovertniji među nama. Održavanje zdravih odnosa s prijateljima i porodicom jedan je od najboljih načina da stimulirate svoj mozak i osjećate se bolje.
„Zdravi odnosi su posebno važni kako starimo, iz mnogih razloga“, kaže Poonam Desai, doktorica medicine i stručnjakinja za dugovječnost. „Oni pružaju podršku, koja je ključna tokom životnih promjena i zdravstvenih problema koji dolaze sa starenjem, te smanjuju osjećaj izolacije. Usamljenost može dovesti do depresije, što smanjuje fizičku aktivnost i unos nutrijenata.“
4. Uzmite knjigu u ruke
Stavite telefon sa strane i uzmite knjigu. Bez obzira na to da li volite romane, fascinantnu non-fikciju ili misterije, čitanje pruža brojne koristi za mozak. Čitanje razvija kritičko razmišljanje, proširuje vokabular, poboljšava koncentraciju i pomaže u pamćenju, jer pratite radnju i zadržavate nove informacije.
5. Upravljajte stresom
Loše upravljanje stresom može ozbiljno utjecati na vaš nervni sistem, emocionalno i mentalno zdravlje, te negativno utjecati na vaše fizičko blagostanje.
„Kada je stres visok, povećava se osjećaj anksioznosti i tuge, što može dovesti do lošeg apetita, lošeg sna, te smanjenje koncentracije“, objašnjava Ditzel. „Ako starenje već utiče na vašu kogniciju, stres može pogoršati ove poteškoće.“
Savjetuje se da pratite nivo stresa, prepoznate njegove okidače i aktivnosti koje vam pomažu da ga smanjite. Također, razmislite o aktivnostima koje su vam ranije donosile radost i smanjivale anksioznost.
6. Pronađite hobije koji vam daju osjećaj svrhe
Osjećaj svrhe vrlo je važan za ljudsku egzistenciju, a postaje još značajniji kako starimo. „Kada se povučemo iz uloga koje smo imali ranije u životu, kao što su briga o djeci ili posao, možemo osjetiti povlačenje i nedostatak stimulacije, što može dovesti do lošeg kognitivnog zdravlja“, objašnjava Ditzel.
Savjetuje da pronađete hobije koji vas ispunjavaju, bilo da je to nova aktivnost, učenje nečega novog ili volontiranje. To može biti i bavljenje vrtlarstvom ili kreativnim radom. Najvažnija stvar je da vam taj hobi daje osjećaj postignuća i svrhe.
7. Dajte sebi malo vremena za opuštanje
Iako dosada često ima negativnu konotaciju, istraživanja pokazuju da ona može zapravo poboljšati kreativnost, samorefleksiju i vještine rješavanja problema.
„Studije su pokazale da dosada može potaknuti ljude da traže kreativne i stimulirajuće aktivnosti, a može čak olakšati ‘lutanje uma’, što doprinosi budućem planiranju i osobnom razvoju“, kaže Kumentas.
Posvetite nekoliko minuta svake sedmice mindfulness vježbama i uživajte u okolini, bez telefona, muzike, televizije ili drugih distrakcija, piše Ljepota i zdravlje.