Najavio je to direktor Zavoda Siniša Skočibušić u Sarajevu na prvoj radionici, u ciklusu od devet radionica po cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine, o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji BiH. On ističe da je proširenje imunizacijskog programa od velike važnosti za razvoj javnozdravstvenog sustava u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Komplikacija
– Poznato je da je dječija populacija do pet godina najugroženija, prije svega u kontekstu upala uha, sinusa, mozga, pluća te sepse. Teška komplikacija uvijek može dodatno i trajno ošteteti dijete. Zbog toga je u svim regijama Svjetske zdravstvene organizacije to cijepljenje već uvedeno i mi moramo sustići taj cjepni trend koji je vrlo važan – rekao je prim. dr. sc. Skočibušić. Ističe da Zavod i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine žele da zdravlje bude dostupno svima i da sigurnost stanovništva dodatno bude povećana kroz zdravstveni sustav.
Prema Kalendaru imunizacije, kako je kazao, predviđeno je cijepljenje djece sa dva i četiri mjeseca te docjepljivanje u drugoj godini života.
– Time će se, sa tri doze cjepiva, protiv pneumokoka praktički pružiti dovoljna zaštita za svu djecu u grupi koja je novorođena te vjerujemo da ćemo idućih godina postići dovoljan cjepni obuhvat. Imunizacija protiv pneumokoka je besplatna i sigurna, a moguće je da se cijepe i starija djece te pripadnici treće životne dobi – rekao je Skočibušić.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez je naglasio da je to važan dan za Federaciju BiH.
– Federacija BiH se pridružuje obitelji Evrope, uvođenjem nove vakcine koja je važna za zaštitu zdravlja djece. Uvođenje te vakcine je proizvod izuzetno posvećenog rada Zavoda za javno zdravstvo FBiH kao i Savjetodavnog tijela za imunizaciju Federalnog ministarstva zdravstva – rekao je prim. dr. Čerkez.
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Edin Hasanović zahvalio je i čestitao Zavodu za javno zdravstvo FBiH za uvođenje pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program. Istaknuo je da će Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo dati punu potporu pedijatrijskim službama i timovima, kako bi se osiguralo kvalitetno pružanje zdravstvene zaštite djece.
Voditeljica Sekcije za zdravstvo UNICEF BiH Jela Stojić Aćimović čestitala je Zavodu za javno zdravstvo FBiH uvođenje pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program. Istaknula je da će UNICEF BiH nastaviti pružati podršku u oblasti imunizacije.
UNICEF
– UNICEF se zalaže da se svako dijete zaštiti, da svako dijete raste, razvija se i dostigne svoje pune potencijale. U tom smislu zdravlje djece je zajednički cilj, i UNICEF-a i zdravstvenih institucija u FBiH. Ovo je važan korak da obezbijedimo da djeca u Federaciji BiH mogu biti zaštićena od pneumokone bolesti – rekla je dr. Stojić Aćimović. Istaknula je da je ‘potrebno da sve snage i dalje usmjeravamo na jačanje programa imunizacije u FBiH’.
– Mi u UNICEF BIH smo svjedoci kontinuiranih napora zdravstvenog sistema u FBiH da se program imunizacije održi na najvećem mogućem nivou i da se unaprijedi te da se imunizacija vrati na vrijednosti, na kojima bi trebala biti, kako naša djeca ne bi patila od vakcinalno preventabilnih bolesti. Čestitamo za kontinuirane napore u tom pravcu – rekla je dr. Stojić Aćimović.
Bakterija Streptococcus pneumoniae uzrokuje ozbiljne bolesti poput upale uha i pluća, meningitisa i sepse, koje mogu dovesti do dugotrajnih posljedica, pa čak i smrti, posebno kod male djece, starijih osoba i osoba s oslabljenim imunitetom. Pneumokokne bolesti predstavljaju značajan javnozdravstveni problem i u Bosni i Hercegovini. Zbog toga je, navode iz Zavoda, uvođenje pneumokoknog cjepiva odlična vijest.
Početku imunizacije protiv pneumokoka u FBiH prethodi ciklus edukativnih radionica, koje je stručno uredio i vodi Zavod, a namijenjene su zdravstvenim djelatnicima u FBiH. Na prvoj radionici sudjelovalo je oko 50 djelatnika, koji rade na imunizaciji u Kantonu Sarajevo.
Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati zdravstvene djelatnike, posebno provoditelje imunizacije, ali i širu javnost o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece.
– Zdravstvenim djelatnicima u FBiH ćemo, u iduća dva mjeseca, ispričati što je to novo i na koji način imunizacija protiv pneumokoka pomaže djeci te da čujemo njihove potrebe i da od 2025. godine zajednički započnemo sa cijepljenjem djece – rekao je prim. dr. Skočibušić.
Zdravstveni djelatnici te domovi zdravlja, posebice pedijatrijske službe dobivat će, tokom radionica, informativno – edukativni i promotivni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH. Prezentirat će i ‘Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije’, čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene radnike i druge sudionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tokom imunizacije.
(24sata.info)