Zujanje u uhu - Raport

Prema Američkoj udruzi za tinitus, više od 50 miliona Amerikanaca pati od ovog stanja, dok se kod 20 miliona slučajeva radi o hroničnom obliku. Iako tinitus često opisujemo kao “zvonjenje u ušima”, može se manifestirati i kao brujanje, šuštanje ili klikanje, čak i kada nema vanjskog zvuka.

Lijek za tinitus još uvijek ne postoji, ali simptomi se mogu ublažiti. Klinička audiologinja, dr. Jaslean Ahuja Michals, kaže da bi svi koji neprestano čuju zujanje trebali obaviti test sluha kod audiologa, prenosi Raport.

“Želimo provjeriti oštećenje slušnog živca”, objašnjava. “Devedeset posto slučajeva tinitusa povezano je s gubitkom sluha.”

U glasnom okruženju uvijek treba zaštiti uši

Kako dolazi do toga? Kada mozak ne dobiva uobičajene slušne signale iz ušiju, pokušava to nadoknaditi stvaranjem vlastitih zvukova na frekvencijama koje nedostaju, i tu nastaje zujanje ili šuštanje. Također, dr. Michals ističe da neke navike pogoršavaju tinitus.

Čak i ako vam je sluh trenutno dobar, izlaganje glasnim zvukovima može ga oštetiti i izazvati tinitus.

Ako ste u okruženju s vrlo glasnim zvukovima, obavezno zaštitite uši”, upozorava Michals. Preporučuje korištenje čepića za uši ili slušalica koje smanjuju buku.

Ako se glasni zvukovi više “ne čine glasnima”, to može biti znak da je vaš sluh već djelomično oštećen.

Loša prehrana i štetne tvari

Na zdravlje sluha utječu prehrana i način života. Alkohol može uzrokovati dehidraciju, povisiti krvni pritisak i narušiti ravnotežu tekućine u unutrašnjem uhu, što može pojačati simptome tinitusa. Pušenje snižava nivo kisika u krvi i smanjuje cirkulaciju prema unutrašnjem uhu, povećavajući rizik od oštećenja sluha.

Visoki unos soli može poremetiti tekućinu u unutrašnjem uhu, posebno kod osoba s Meniereovom bolešću, hroničnim poremećajem ravnoteže i sluha. Previše šećera i kofeina također može pogoršati tinitus. Michals preporučuje i provjeru nivoa vitamina B12 i cinka jer njihov nedostatak može pridonijeti razvoju tinitusa.

I manjak sna čini nas podložnijima tinitusu

Tinitus često otežava spavanje, ali loš san može dodatno pojačati simptome.

“Ako ne spavate dovoljno, tinitus će se sljedeći dan znatno pogoršati”, ističe Michals.

Istraživanja Univerziteta Oxford iz 2022. godine pokazala su da nedostatak sna povećava aktivnost mozga, čineći ga osjetljivijim na signale koji uzrokuju zujanje u ušima.

Kako prekinuti ovaj začarani krug? Michals predlaže korištenje ventilatora ili uređaja za bijeli šum kako biste prikrili zujanje. Također preporučuje dodatke prehrani poput melatonina ili magnezija za bolji san.

Na kraju, “tjelovježba nije samo važna za opće zdravlje već može poboljšati cirkulaciju”, kaže Michals.

Istraživanja pokazuju da fizička aktivnost smanjuje stres i anksioznost, koji su poznati okidači za tinitus. Osim kardiovaskularnih vježbi, određeni pokreti, poput rotacija vrata, opuštanja mišića i vježbi disanja, mogu pomoći u smirivanju simptoma.

(24sata.info)