U Mostaru je večeras jedan bosanskohercegovački klub prvi put u historiji igrao meč grupne faze evropskog takmičenja, a svjedočili smo čuidesnoj utakmici Zrinjskog i AZ Alkmaara.

Prvak Bosne i Hercegovine je uspio da potpuno nestvarnim preokretom sa 4:3 savlada ekipu iz Nizozemske.

Vodio je AZ na poluvremenu s ogromnih 3:0, ali Zrinjski se vratio u nastavku i stigao do 4:3!

Domoinirao je favorizovani Alkmaar od starta utakmice, a u 6. minuti se, nakon pokušaja Clasieja s distance, lijepom paradom istakao golman Marić.

Četiri minute poslije je Alkmaar poveo. Ubačaj s desne strane je na drugoj stativi dočekao Van Brederode i zakucao loptu u mrežu za vodstvo gostiju 1:0.

U 20. minuti je blokiran debitant Balić u dresu Zrinjskog.

Prvu veliku priliku je Zrinjski imao u 30. minuti. Divno je Čanađija pronašao Ćužea, a njegov udarac sjajno brani Ryan.

Dvije minute poslije Ćužeov promašaj je kažnjen, pošto prednost AZ-emoa duplira Mijnans. Marić je odbranio jedan udarac, ali lopta se odbila do Mijnansa koji je šalje u gol za 2:0.

Minut prije odlaska na odmor gosti postižu i treći gol za potom bh. prvaka.

Sugawara je povukao loptu i ušao u sredinu, a preko Pavlidisa lopta stiže do De Wita, koji je šalje iza leđa Marića za 3:0.

Na otvaranju drugog dijela Zrinjski je na spektakularan način smanjio na 1:3.

Dosuđen je slobodnjak na tridesetak metara od gola gostiju, loptu je namjestio rezervista Kožulj, iznenadio Ryana i matirao ga fenomenalnim udarcem! 1:3.

Bio je u nastavku Zrinjski mnogo ravnopravniji rival AZ-u nego u prvom dijelu, a u 68. minuti Plemići stižu i do drugog gola na utakmici!

Ponovo je to bio prelijep pogodak, a ovaj je postigao Ćorluka. S desne strane je ušao u sredinu i centrirao, a let lopte vara Ryana i ona završava u mreži za 2:3!

Potom Rendulić na teren šalje Aldina Hrvanovića, a on u 71. minuti postiže fenomenalan gol na asistenciju Matije Malekinušića i to je 3:3!

Deset minuta poslije kompletiran je potpuni preokret bh. prvaka. Kožulj je postigao svoj drugi gol na meču, a prethodno je Malekinušić pogodio stativu!

Pavlidis je ubrzo na drugoj strani mogao poravnati, ali je glavom šutirao tik pored stative.

Konferencijska liga, 1. kolo:

Zrinjski – AZ Alkmaar 4:3 (Kožulj 48’, 82’, Ćorluka 68’, Hrvanović 71’ / Van Brederode 10’, Mijnans 32’, De Wit 44’)

Stadion: Pod Bijelim brijegom. Gledalaca: 5.000. Sudija: Donald Robertson (Škotska).

Zrinjski: Marić, Memija, Jakovljević, Radić, Ćorluka, Ivančić (od 81. Bradarić), Balić (od 46. Kožulj), Čanađija (od 63. Kiš), Ćuže (od 70. Malekinušić), Tičinović (od 70. Hrvanović) i Bilbija.

AZ Alkmaar: Ryan, Moller Wolfe, Penetra, Bazoer (od 87. Odgaard), Sugawara, Mijnans (od 83. Goudmijn), De Wit, lasie, Van Brederode (od 64. Van Bommel), Lahdo (od 64. Sadiq) i Pavlidis.