Volodimir Zelenski - Predsjednički ured Ukrajine

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da se ovakve izjave približavaju ludilu.

– Postoji režim neširenja nuklearnog oružja, a ovakve izjave dovode do veoma opasnih presedana – izjavio je Peskov za TASS.

Zelenski: Neka nam ga vrate

Zelenski je u intervjuu, govoreći preko prevodioca, poručio da Ukrajina ima pravo na ozbiljnu vojnu pomoć ako njeno članstvo u NATO-u ostane neizvjesno.

– Ako će proces pridruživanja trajati godinama, pa čak i decenijama, šta će nas sve to vrijeme štititi? Kakav paket podrške? Koje rakete? Hoćemo li dobiti nuklearno oružje? Ako ne, neka nam ga vrate. Dajte nam sisteme naoružanja. Pomozite nam da finansiramo vojsku od milion ljudi. Premjestite svoj kontingent na dijelove naše teritorije gdje želimo stabilnost – rekao je ukrajinski predsjednik, prenosi Politico.

Zelenski insistira na ovoj vrsti podrške nakon završetka vruće faze rata, kako bi osigurao da Rusija više ne može napasti Ukrajinu.

Nuklearni sporazum i pitanje povjerenja

Ukrajina je više puta naglasila svoju želju za ulaskom u NATO, ali pojedine zemlje, poput Mađarske, Njemačke, Slovačke i SAD-a, trenutno se protive njenom članstvu, prenosi Avaz.

Podsjećanja radi, Budimpeštanski memorandum iz 1994. godine garantovao je Ukrajini sigurnost u zamjenu za predaju nuklearnog arsenala naslijeđenog iz SSSR-a. Taj sporazum potpisali su lideri Ukrajine, Bjelorusije, Kazahstana, Rusije, Velike Britanije i SAD-a, a predviđao je da ove sile neće koristiti vojnu silu niti ekonomski pritiskati Ukrajinu. Međutim, Kijev sada tvrdi da memorandum više ne važi jer ga je upravo Rusija prekršila napadom na Ukrajinu.

S druge strane, Rusija je prošle godine rasporedila svoje nuklearno oružje na teritoriju Bjelorusije, dok predsjednik Vladimir Putin upozorava da bi čak i pojavljivanje taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini predstavljalo ozbiljnu prijetnju Moskvi.

(24sata.info)