
Studija objavljena u “The Lancet HIV” procjenjuje potencijalni uticaj na javno zdravlje planiranih ili predloženih rezova od strane prvih pet zemalja donatora – Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke i Nizozemske, koje trenutno čine 90 posto svih međunarodnih donatora sredstava za borbu protiv HIV-a.
Najveći uticaj bio bi u subsaharskoj Africi i među ranjivim i marginalizovanim populacijama koje su već pod većim rizikom od dobijanja HIV-a, kao što su ljudi koji koriste droge, seksualni radnici, muškarci koji imaju seks sa muškarcima, prenosi Politico.
SAD su smanjile finansiranje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), uključujući programe liječenja i prevencije HIV-a. PEPFAR (Plan za hitne slučajeve predsjednika za pomoć AIDS-u) je također u opasnosti.
U februaru je Ujedinjeno Kraljevstvo objavilo da će smanjiti međunarodnu razvojnu potrošnju, dok je Nizozemska također rekla da smanjuje stranu pomoć za 2,4 milijarde eura. Njemačka i Francuska su prošle godine smanjile budžete za stranu pomoć za još tri milijarde eura.
“Trenutna smanjenja programa koje podržava PEPFAR i USAID već su poremetila pristup osnovnim uslugama za HIV, uključujući antiretrovirusnu terapiju i prevenciju i testiranje na HIV“, rekla je voditeljica studije Debra ten Brink sa Instituta Burnet u Australiji.
Ako druge zemlje donatori smanje finansiranje, decenije napretka u liječenju i prevenciji HIV-a mogle bi biti ugrožene.
Globalni zdravstveni lideri pozvali su EU i zemlje članice da pojačaju i podrže svoju podršku globalnim zdravstvenim programima.
(24sata.info)