Prvoaprilske šale nisu na cijeni ove godine u svijetu suočenom s pandemijom, a neke države poput Indije i Tajlanda prijete zatvorskom kaznom šaljivcima koji bi lažnim vijestima mogli ugroziti ljudske živote.

Tehnološki gigant Google, poznat po svojim prvotravanjskim šalama, odustao je od tradicije zbog pandemije koja je do danas usmrtila oko 40.000 ljudi.

Tajland je u utorak objavio da bi autori prvoaprilskih šala mogli biti kažnjeni zatvorom do pet godina zatvora.

U Indiji je odjel za kibernetičku sigurnost u saveznoj državi Maharashtri objavio da će zakonski goniti svakoga tko bi širio lažne vijesti prvog aprila.

“Država neće dopustiti nikome da širi glasine/paniku o koroni”, objavilo je ministarstvo unutarnjih poslova.

Dodaje da su vlasti dobile naputak “djelovati brzo i odlučno” protiv takvih zlobnika.

Pod naslovom “korona nije šala” njemačko ministarstvo zdravlja pozvalo je javnost da ne izmišlja priče vezane uz koronavirus.

Ljudi danas ovise o internetu da bi imali važne informacije o koronavirusu i strah da bi prvoaprilske šale mogle pridonijeti širenju dezinformacija razumljiv je, prenosi Hina.

A mitova ne nedostaje od toga da se je dobro piti kravlju mokraću ili spavati s glavicom nasjeckanog luka uz uzglavlje dobre mjere protiv zaraze.

Svjetska zdravstvena organizacija skovala je za te ‘prirodne recepte’ izraz “infodemija”, a što bi moglo povećati širenje virusa među ranjivom populacijom.

Ima i mudrih osoba koje kažu da prvoaprilske šale i nisu potrebne danas jer ima li što “nevjerojatnije od onoga što upravo proživljavamo”.

(24sata.info)