
Xi Jinping je najavio plan za suzbijanje dugotrajnih ekonomskih problema Kine i utjecaja trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama, usred izvještaja da bi Peking mogao ukinuti carine na neke američke proizvode, uključujući poluprovodnike, piše Guardian.
Sastanak Politbiroa sazvan je radi rasprave o ekonomskoj situaciji u Kini, koja je od pandemije pogođena krizom u sektoru stanogradnje, nezaposlenošću mladih i carinama Donalda Trumpa na sav kineski izvoz.
U izvještaju sa sastanka, koji je objavila državna novinska agencija Xinhua, navodi se da kineska ekonomija u 2025. pokazuje “pozitivan trend” s porastom društvenog povjerenja, ali i da se “povećao utjecaj vanjskih šokova”.
“Moramo ojačati razmišljanje o najgorim scenarijima, u potpunosti pripremiti hitne planove i temeljito obaviti ekonomski posao”, navodi se.
U implicitnoj kritici Trumpovih globalnih carina, izjava navodi da će Peking “saradnjom s međunarodnom zajednicom aktivno braniti multilateralizam i suprotstaviti se jednostranom nasilničkom ponašanju”.
Izvještaj predlaže niz intervencija radi jačanja domaće ekonomije i zaštite stanovništva i kompanija od posljedica američkih carina, uključujući povećanje isplata osiguranja za nezaposlene. Najavljeno je i povećanje niskih i srednjih prihoda, razvoj uslužnog sektora i poticanje potrošnje.
“Moramo poduzeti više mjera kako bismo pomogli preduzećima u poteškoćama”, stoji u tekstu. “Moramo ojačati finansijsku podršku. Moramo ubrzati integraciju domaće i vanjske trgovine”.
Naglašena je potreba za proaktivnijim makroekonomskim politikama, bržim razvojem novog modela stanogradnje i povećanjem stambenog fonda, kao i jačanjem programa obnove gradova, prenosi N1.
Wen-ti Sung, saradnik Atlantskog vijeća, rekao je da odluke Politbiroa pokazuju kako Peking “jasno vidi međunarodno makroekonomsko okruženje kao neprijateljsko” i da je spreman podnijeti visoku domaću inflaciju kako bi izdržao trgovinski rat.
“[Ovo] sugerira da se Kina priprema za dugotrajni trgovinski sukob s Trumpom”, rekao je Sung, dodajući da Kina “udvostručuje napore za jačanje domaće potražnje” i fiskalni podsticaj, budući da međunarodno tržište ne pokazuje znakove oporavka.
Sastanak je održan dok su kružile informacije da kineske vlasti razmatraju popis američkih proizvoda koji bi mogli biti izuzeti iz carina od 125% na sav uvoz iz SAD-a. Prema ranijim izvještajima Bloomberga i Reutersa, razmatra se ukidanje carina na medicinsku opremu, poluprovodnike i neke industrijske hemikalije poput etana.
U četvrtak je jedan dobavljač iz Shenzhena objavio da ga je carinska služba obavijestila kako se osam vrsta poluprovodnika više neće cariniti po stopi od 125%.
U petak je predsjednik Američke privredne komore u Kini, Michael Hart, rekao da kineske vlasti pitaju članice koje američke proizvode uvoze, a ne mogu ih nabaviti iz drugih zemalja.
Pozdravio je prve znakove da obje strane preispituju carine i sastavljaju popise proizvoda koji će biti izuzeti. Berze širom azijsko-pacifičkog regiona porasle su nakon tih izvještaja.
Trgovinski rat negativno je uticao na obje ekonomije, a izuzeci od carina vjerovatno ukazuju na pokušaj obje strane da ublaže napetosti. SAD je već izuzela određene kineske proizvode, uključujući pametne telefone i laptope. Trump je ove sedmice izjavio da će carine na Kinu “bitno pasti, ali neće biti potpuno ukinute”.
Međutim, javne izjave dvije vlade o statusu pregovora o okončanju trgovinskog rata se razilaze.
U petak poslijepodne, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova ponovilo je da između Kine i SAD-a “ne postoje ekonomski ni trgovinski pregovori”, čime je demantovalo Trumpove tvrdnje od četvrtka.
Govoreći u Bijeloj kući, Trump je rekao da dvije strane “pregovaraju”. “Možda ćemo to kasnije objaviti, ali imali su sastanke jutros, i mi imamo sastanke s Kinom”, rekao je, odbivši pojasniti ko su “oni”.
Ove izjave uslijedile su nakon što je glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine, He Yadong, izjavio da “trenutno ne postoje ekonomski ni trgovinski pregovori između Kine i Sjedinjenih Država”.
(24sata.info)