Vakcina protiv virusa korona mogla bi da bude dostupna do marta naredne godine najugroženijima, što bi, uz ostale napretke, moglo dovesti do promjene kursa pandemije, rekao je zvaničnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Bruce Aylward.

Aylward je na godišnjem ministarskom sastanku WHO naveo da su privremeni rezultati o vakcini koje je objavila farmaceutska kompanije “Pfizer” veoma pozitivni.

Kompanije “Pfizer” i “BioNTech”, koje zajedno rade na razvoju vakcine, ranije su saopštile da je njihova vakcina efikasna 90 odsto u spriječavanju oboljenja Covid-19 u trećoj fazi ispitivanja.

Prema preliminarnim podacima, zaštita pacijenta postignuta je sedam dana nakon primanja druge doze i 28 dana poslije primanja prve doze.

Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, također, je pozdravio ohrabrujuće vijesti od “Pfizer” i “BioNTech”.

(24sata.info)