
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je ove sedmice da velika epidemija virusa čikungunje riskira da se proširi svijetom, te su pozvali države na hitne mjere kako bi se spriječila.
WHO je saopštila da primjećuje potpuno iste rane znakove upozorenja kao i prilikom velike epidemije prije dvije decenije i da želi spriječiti ponavljanje. Čikungunja je virusna bolest koju prenose komarci, a koja uzrokuje groznicu i jake bolove u zglobovima. U nekim slučajevima može biti smrtonosna.
“Čikungunja nije bolest koja je široko poznata, ali je otkrivena i prenesena u 119 zemalja širom svijeta, dovodeći 5,6 milijardi ljudi u opasnost”, rekla je Diana Rojas Alvarez iz WHO-a.
Podsjetila je kako je od 2004. do 2005. godine velika epidemija čikungunje zahvatila Indijski okean, pogodivši male ostrvske teritorije prije nego što se proširila globalno i zahvatila skoro pola miliona ljudi: “WHO danas primjećuje isti obrazac: od početka 2025. godine, Reunion, Mayotte i Mauricijus su prijavili velike epidemije čikungunje. Procjenjuje se da je trećina stanovništva Reuniona već zaražena.”
“Uzbuna!”
Simptomi čikungunje slični su simptomima denge groznice i bolesti Zika virusa, što otežava dijagnosticiranje, prema podacima WHO. Rojas Alvarez je rekla da se, kao i prije 20 godina, virus sada širi na druga mjesta u regiji, poput Madagaskara, Somalije i Kenije.
“Epidemijski prijenos se također događa u južnoj Aziji”, dodala je.
U Evropi su također prijavljeni uvezeni slučajevi, povezani s izbijanjem na otocima Indijskog oceana. Lokalni prijenos prijavljen je u Francuskoj, a sumnjivi slučajevi otkriveni su u Italiji: “Budući da su ovi obrasci prenošenja uočeni tokom epidemije 2004, WHO poziva na hitnu akciju kako bi se spriječilo ponavljanje historije.”
Napomenula je da je stopa smrtnosti manja od jedan posto, “ali kada počnete brojati milione slučajeva, taj jedan posto može biti hiljade smrtnih slučajeva: “Rano podižemo uzbunu kako bi se zemlje mogle pripremiti, otkriti i ojačati sve kapacitete kako bi izbjegle vrlo velike epidemije.”
Tigrasti komarci
Rojas Alvarez je objasnila da u regijama gdje stanovništvo ima malo ili nimalo imuniteta, virus može brzo izazvati značajne epidemije, koje pogađaju i do tri četvrtine stanovništva.
Virus čikungunje prenosi se na ljude ujedima zaraženih ženki komaraca, najčešće komaraca vrsta Aedes aegypti i Aedes albopictus. Potonji, koji je poznat kao tigrasti komarac, širi se sve više na sjever kako se svijet zagrijava zbog klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem. Oni grizu prvenstveno tokom dnevnih sati, s vrhuncem aktivnosti često u rano jutro i kasno poslijepodne.
WHO je pozvala ljude da se zaštite mjerama poput korištenja repelenta protiv komaraca i da se voda ne ostavljanja da stoji u posudama poput kanti, gdje se komarci mogu razmnožavati.
(24sata.info)