Približno 60 do 70 posto populacije treba se cijepiti da bi se zaustavilo širenje zaraze koronavirusom, rekli su u petak čelnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i nisu htjeli nagađati o tome je li bolest potekla iz Kine ili ne.
Stopa je određena na temelju nekoliko studija, rekla je u petak na konferenciji za novinare u Ženevi Katherine O’Brian, šefica WHO-ovog odjela za cijepljenje, prenosi agencija dpa.
O’Brien je naglasila, međutim, da će stvarno potrebna stopa imunizacije za ovu pandemiju postati jasnija jednom kad se bude više znalo o cjepivima koja su zasad testirana.
“Stvarno je važno da počnemo dobivati više informacija”, rekla je.
Osim saznanja koliko su cjepiva u stanju spriječiti zarazu covidom-19, pitanje je otežavaju li virusu da se zadrži u nosi i grlu kod ljudi koji nemaju simptome, i otežavaju li cjepiva virusu da se prenosi s jedne osobe na drugu, dodala je O’Brien.
Rusko cjepivo
Svjetska zdravstvena organizacija također je rekla da treba vidjeti kliničke podatke i informacije o dobroj proizvodnoj praksi kako bi mogla ocijeniti rusko cjepivo protiv koronavirusa, Sputnjik V, rekla je u petak pomoćnica generalnog direktora, Mariangela Simao.
Rusko cjepivo Sputnjik V više od 90 posto je učinkovito, rekao je ovaj mjesec predstavnik ministarstva zdravstva, pozivajući se na podatke prikupljene tijekom cijepljenja javnosti, umjesto trenutnog postupka ispitivanja.
Jedan od najvažnijih stručnjaka WHO-a za izvanredne slučajeve u petak je rekao da bi bilo “vrlo spekulativno” za WHO da kaže da se virus nije pojavio u Kini, gdje je prvi put identificiran na tržnici u prosincu prošle godine.
Kina se trudi progurati narativ putem državnih medija, da je virus u inozemstvu postojao prije nego što je otkriven u Wuhanu, gradu u središnjoj Kini, pozivajući se na postojanje virusa na pakiranju uvezene zamrznute hrane te putem znanstvenih publikacija koje tvrde da je virus cirkulirao Europom prošle godine.
“Mislim da je vrlo spekulativno za nas reći da se bolest nije pojavila u Kini”, rekao je Mike Ryan na virtualnom brifingu u Ženevi nakon što su ga pitali je li moguće da se virus najprije pojavio izvan Kine.
“Iz perspektive javnog zdravstva jasno je da počnete istragu ondje gdje su se pojavili prvi slučajevi”, dodao je, rekavši da bi dokazi onda mogli voditi na druga mjesta.
Ponovio je da WHO planira poslati istražitelje na mokru tržnicu u Wuhanu kako bi dalje istražili podrijetlo virusa.
Trumpova administracija optužila je WHO da je “naklonjen Kini”, što je organizacija u nekoliko navrata zanijekala.
(Hina)