![volkswagen](/wp-content/uploads/2020/04/volkswagen-696x398.jpg)
Volkswagen je tužio indijske vlasti kako bi poništio “nemoguće enormne” porezne zahtjeve od 1,4 milijarde dolara, tvrdeći da je zahtjev u suprotnosti s pravilima oporezivanja uvoza autodijelova u New Delhiju i da će ugroziti poslovne planove firme, pokazuju sudski dokumenti, piše biznis.
Volkswagenov odjel, Škoda Auto Volkswagen India, također je rekao Visokom sudu u Mumbaiju da porezni spor dovodi u opasnost njegova ulaganja od 1,5 milijardi dolara u Indiji i šteti klimi stranih ulaganja, navodi se u podnesku na 105 stranica koji nije javan, ali recenzirao je Reuters.
U najvećem zahtjevu za porez na uvoz u povijesti, Indija je u septembru naplatila porez Volkswagenu u iznosu od 1,4 milijarde dolara zbog korištenja strategije da se uvoz nekih automobila VW, Škoda i Audi razdvoji na mnoge pojedinačne dijelove kako bi se platila niža carina.
Indijske vlasti su tvrdile da je Volkswagen uvezao “gotovo cijeli” automobil u nesastavljenom stanju – koji privlači porez od 30-35% koji se primjenjuje na CKD-ove, ili potpuno srušene jedinice, ali je izbjegao poreze krivo ih klasificirajući kao “pojedinačne dijelove” koji dolaze u odvojenim pošiljkama, plaćajući samo 5-15% pristojbe.
Volkswagen India je obavještavao indijsku vladu o svom modelu “uvoza dijela po dijela” i dobio pojašnjenja u svoju podršku 2011. godine, kaže firma u sudskom sporu.
Obavijest o porezu je “u potpunoj suprotnosti sa stajalištem koje drži vlada … (i) dovodi u opasnost same temelje vjere i povjerenja koje bi strani ulagači željeli imati u radnje i jamstva” uprave, Jan 29 država podnesenih na sudu.
Indijsko ministarstvo finansija i carinik koji je izdao nalog za zahtjev nisu odgovorili na zahtjeve za komentarom izvan redovnog radnog vremena.
Volkswagenova indijska jedinica rekla je u priopćenju da koristi sve pravne lijekove jer surađuje s vlastima i ostaje predana osiguravanju “pune usklađenosti” sa svim globalnim i lokalnim zakonima.
Glasnogovornik Volkswagena u Njemačkoj nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Njemački proizvođač automobila maleni je igrač na indijskom tržištu automobila s 4 miliona jedinica godišnje, trećem po veličini u svijetu, gdje njegova marka Audi također zaostaje za konkurentima u luksuznom segmentu poput Mercedesa
i BMW.
Vladin izvor ranije je rekao Reutersu da će Volkswagen India s kaznama možda morati platiti oko 2,8 milijardi dolara ako izgubi spor. U 2023-24, VW India je izvijestio o prodaji od 2,19 milijardi dolara i neto dobiti od 11 miliona dolara.
Porezni spor dolazi u trenutku kada se Volkswagen bori za smanjenje troškova kako bi se bolje natjecao s kineskim rivalima i nosio se sa slabom potražnjom u Europi, prenosi SEEbiz. U decembru je najavio otpuštanje 35.000 budućih radnih mjesta u Njemačkoj. Na svom najvećem tržištu, Kini, proizvođač automobila je rekao da će prodati neke od svojih operacija.
Volkswagen tvrdi da nije dužan plaćati veće poreze jer nije uvozio automobilske dijelove zajedno kao jedan “komplet”, već ih je isporučio odvojeno, kombinirajući ih s nekim lokalnim komponentama kako bi napravio automobil.
Da bismo objasnili što je “komplet”, odnosi se na “praktičnu analogiju” kupnje stolca online od Amazona, koji se zatim isporučuje u jednoj pošiljci sa svim dijelovima i priborom potrebnim za sastavljanje komada namještaja.
U slučaju, vlasti su tvrdile da je Volkswagenova lokalna jedinica redovito naručivala automobile putem internog softvera koji ju je povezivao s dobavljačima u Češkoj, Njemačkoj, Meksiku i drugim zemljama.
A nakon što je narudžba predana, softver ju je rastaviti na “glavne komponente/dijelove”, otprilike 700-1500 za svako vozilo ovisno o modelu, koji su se s vremenom isporučivali zasebno.
To je, rekle su indijske vlasti, “smicalica da se roba carini bez plaćanja primjenjive carine”.
Firma u sudskom podnesku kaže da “ne postoji ekskluzivna upotreba dijelova za proizvodnju jednog određenog automobila.”
Volkswagen India također osporava navodnu tajnu upotrebu softvera tvrdeći da on samo pomaže trgovcima u prenošenju narudžbi automobila kako bi mogao pratiti “potražnju potrošača na makro razini”.
(24sata.info)