
Volkswagen (VW) nudi velika ulaganja u Sjedinjenim Državama kako bi odbio visoke carine na svoja uvozna vozila, prema riječima glavnog izvršnog direktora Olivera Blumea.
“Volkswagen grupa ima za cilj više ulagati u SAD”, rekao je Blume za njemački dnevnik Süddeutsche Zeitung u komentarima objavljenim u petak. VW već zapošljava više od 20.000 ljudi u SAD-u, koji sklapaju automobile, školske autobuse i kamione.
VW trenutno gradi novu tvornicu za svoj Scout Motors, američki startup osnovan 2022. godine. “Na tome ćemo graditi daljnjim masovnim ulaganjima”, rekao je Blume, dodajući da očekuje da će to igrati ključnu ulogu u odlukama o carinama.
Razgovori su se do sada prvenstveno vodili s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom, ali su se raspravljana pitanja također mimoišla s predsjednikovog stola Donalda Trumpa, rekao je Blume, prenosi SEEbiz.
“Do sada imamo apsolutno poštene i konstruktivne razgovore”, rekao je, ne rekavši kada očekuje zaključak. „Naravno, volio bih da brzo postupe, ali to ovisi o mnogim čimbenicima i ne mogu ništa obećati“, rekao je Blume.
Drugi njemački proizvođači automobila također žele održati razgovore o carinama. Čelnik BMW-a Oliver Zipse rekao je na nedavnom sastanku dioničara da će dugotrajna i snažna angažiranost u SAD-u pomoći firmi da se čuje njegov glas.
BMW upravlja svojom najvećom fabrikom na svijetu u SAD-u i navodno je najveći izvoznik automobila u zemlji.
Izvješćuje se da je i Mercedes u pregovorima s američkom administracijom.
Početkom aprila Trump je uveo dodatne carine od 25% na uvoz automobila. Dok su druge carine kasnije suspendirane, one na automobile ostaju na snazi.
SAD je najveće inozemno tržište njemačkog automobilskog sektora, s gotovo 450.000 vozila proizvedenih u Njemačkoj izvezenih tamo u 2024. godini, prema podacima industrije.
(24sata.info)